İngiltere Sağlık Bakanı’nın aldığı şirket ihaleleri krize sebep oldu

İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock’un hissedarı olduğu bir şirketin, ülkenin sağlık hizmetlerinden ihaleler aldığı haberleri basına yansıdı. İhale skandalı büyük tepki görürken İngiliz hükümeti söz konusu iddiaları yalanladı.

İngiliz resmi yayın kuruluşu BBC tarafından yayınlanan haberde, Sağlık Bakanı Hancock ile kız kardeşi Emily Gilruth’un hisse sahibi olduğu Topwood Limited isimli evrak saklama, tarama ve imha şirketinin, bu yıl içerisinde Galler Ulusal Sağlık Hizmetleri’nden (NHS) toplam 300 bin sterlin değerinde ihaleler aldığı ifade edildi.

2021 yılının Mart ayında mal varlığı bildiriminde bulunan Sağlık Bakanı, Topwood Limited adlı şirkette yüzde 15 hisse sahibi olduğunu bildirmişti.

Ancak Sağlık Bakanı Hancock, söz konusu bildirimde kız kardeşinin de şirkette hisse sahibi olduğunu ve şirketin sağlık hizmetleri ile ilgili ihale aldığını belirtmemişti.

İngiliz basınında yer alan haberlerde, şirketin, Hancock’un Sağlık Bakanı olmasından bir yıl sonra Ulusal Sağlık Hizmetleri’nin potansiyel tedarikçisi olarak listelendiği belirtildi.

Konu hakkında bir açıklama yapan İngiliz hükümeti, “Sayın Hancock bu koşullar içerisinde tamamen düzgün davranmıştır. Tüm mal bildirimleri bakanlık yönetmenliğine uygun bir şekilde yapılmıştır” ifadelerine yer verdi.