Rishi Sunak'ın pandemi sürecinde "insanları ölüme terk etmeyi" önerdiği iddia edildi

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak’ın, Ekonomi Bakanı olduğu koronavirüs kısıtlamaları sırasında hükümetin insanları “ölüme terk etmesi” gerektiğini söylediğine yönelik iddialar ortaya atıldı.

Birleşik Krallık hükümetinin koronavirüs krizini ele alış biçimini inceleyen bir duruşma sırasında, pandemi sürecinde hükümetin baş bilim danışmanı olan Sir Patrick Vallance’ın 25 Ekim 2020’de günlüğüne düştüğü notlar mahkemeye sunuldu.

Dönemin Başbakanı Boris Johnson ve Ekonomi Bakanı Rishi Sunak’ın olduğu bir toplantıda tutulan bu notlar, Johnson’ın başdanışmanı Dominic Cummings’in, “Rishi insanları ölüme terk etmemiz gerektiğini ve bunun uygun olduğunu düşünüyor. Bu, baştan sona bir liderlik eksikliği gibi hissettiriyor” ifadelerini kullandığını kaydetmişti.

Rishi Sunak’ın sözcülerinden biri, başbakanın tüm iddialara tek tek cevap vermek yerine mahkemeye kanıt sunarken pozisyonunu belli edeceğini açıkladı.

BBC’nin aktardığına göre Sir Vallance, Rishi Sunak’ın “Eat Out to Help Out” (Yardımcı Olmak İçin Dışarıda Ye) politikası yürürlüğe sokulmadan önce bilim insanlarına danışılmadığını da aktardı.