İngiltere’de Omicron önlemleri: 23 milyon kişiye takviye aşı yapılacak

İngiltere’de Omicron varyantı vakaları artmaya devam ediyor. Vakaların artması nedeniyle beş aşamalı koronavirüs salgını alarm düzeyi 3’ten 4’e yükseltildi.

İngiltere’de tespit edilen Omicron varyantına bağlı vaka sayısı 3 bini geçerken, bilim insanları toplumdaki yayılımın bu sayının çok üstünde olduğu yönünde değerlendirmelerde bulunuyor.

Ülkedeki üst düzey sağlık yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, Omicron varyantının halk sağlığı ve genel sağlık hizmetlerini tehlikeye attığını kaydedildi. Ayrıca açıklamada, “Erken verilere göre Omicron varyantı Delta’dan daha hızlı yayılıyor ve aşıların semtomatik koronavirüs hastalığına karşı koruma düzeyi azaldı” ifadelerine yer verildi.

Koronavirüs aşılarının Omicron varyantına karşı koruma düzeyinin düşmesi nedeniyle hükümet de önlemleri artırmaya başladı. Başbakan Borish Johnson, halka yönelik “Omicron’un size zarar vermeyeceğini düşünme hatasına düşmeyin” şeklinde uyarıda bulundu.

Johnson, “Salgınla mücadelemizde Omicron varyantı nedeniyle maalesef acil bir durumla karşı karşıyayız” ifadelerini kullanarak hükümetin eylem planını açıkladı.

İki doz koronavirüs aşısının gerekli koruma düzeyini sağlamakta yeterli olmadığının anlaşıldığını söyleyen İngiltere Başbakanı, bilim insanlarının üçüncü ya da güçlendirici dozun koruma düzeyini artıracağı kanaatinde olduğunu belirtti.

Güçlendirici doz için dev bir kampanya başlatan Johnson, ikinci dozlarının üzerinden üç ay geçen 18 yaş ve üstü tüm yetişkinlere yıl sonundan önce koronavirüs güçlendirici aşılarının sunulacağını açıkladı.

İngiltere’de 23 milyon kişiye yıl sonuna kadar üçüncü doz koronavirüs aşısı vurulması hedefleniyor.