İngiltere'de doktorlar greve gidiyor

İngiltere'de doktorlar, yaşadıkları ekonomik zorluklar nedeniyle üç günlük grev başlattı.

Sputnik’in aktardığına göre, İngiltere'de doktorlar, ülkede bir süredir devam eden eylemlerin bir parçası olarak üç günlük bir grev başlattı.

Doktorlar, yıllardır enflasyonun altındaki seyreden ücret artışlarının, 2008'den bu yana maaşlarında yüzde 26'lık bir azalma yarattığı anlamına geldiğini açıklıyor.

Grevden önce de, İngiliz Tabipler Birliği (BMA), yeni kalifiye bir doktorun bazı kahve dükkanı çalışanlarından daha az kazandığını iddia eden bir reklam filmi yayınlamıştı.

Reklamda, "Genç bir doktor sadece 14.09 kazanıyor. Bu hükümet sayesinde, hastaları kurtarmaktan çok kahve servisi yapabilirsiniz. Bu hafta genç doktorlar greve gidecekler, böylece onlara hak ettikleri kadar ödeme yapılacak" ifadeleri yer almıştı.

Çarşamba günü; aralarında öğretmenler, Londra metrosu makinistleri, BBC muhabirleri ve üniversite çalışanlarının da bulunduğu yüzbinlerce işçinin iş bırakması bekleniyor.

İngiltere’de geçen yıldan bu yana hemşireler ve ambulans personelinden avukatlara ve liman işçilerine kadar çoğu sektör ekonomik zorluklarla karşı karşıya.