İngiltere’de Başbakan Boris Johnson’ın istifası isteniyor!

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’a yönelik eleştirilerin dozu her geçen gün artıyor. Johnson’ın, koronavirüs salgınının ilk döneminde kısıtlamalar devam ederken bir partiye katıldığı ortaya çıkmıştı. Başbakan hakkında yeni iddialar gündemde. Peki, İngiltere’de neler oluyor? Başbakan Johnson, iddialar hakkında ne diyor?

İngiltere’de Başbakan Boris Johnson’ın, ilk koronavirüs kısıtlamalarının uygulandığı Haziran 2020’de Başbakanlık konutunda doğum günü partisi verdiği iddia edilmişti. Ayrıca Johnson’ın Başbakanlık çalışanları ile bir araya geldiği ve doğum gününü kutladığı öne sürülmüştü. Başbakanlık tarafından yapılan açıklamada, söz konusu iddiaların gerçek olduğu ve Johnson’ın doğum günü partisine katıldığı kabul edildi.

ITV News’in haberine göre, söz konusu etkinliğe 30’a yakın kişi katıldı. Ayrıca habere göre, Başbakan Johnson için şarkılar söylendi ve pasta servisinde bulunuldu. Başbakanlık tarafından yapılan açıklamada, çalışanların yalnızca 10 dakikalığına bir araya geldiği ve Başbakan Johnson’a mutlu bir yaş dilediği aktarıldı.

Ancak söz konusu etkinliğin yapıldığı dönemde, İngiltere’de kapalı ortamlarda ikiden fazla kişinin aynı yerde bulunması yasaktı. Böylelikle Başbakan Johnson’ın, o dönemdeki kapanma kurallarına uymadığı ortaya çıktı.

ITV tarafından yapılan habere göre, söz konusu etkinlik 19 Haziran’da gerçekleşti ve Başbakan Johnson’ın şehir dışındaki bir ziyaretinin dönüşünde sürpriz bir şekilde yapıldı. Etkinliğin bitmesinin ardından ise Johnson, Başbakanlık Konutu'nda aile arkadaşlarını konuk etti.

ITV’nin haberinin bu kısmına Başbakanlıktan itiraz geldi. Johnson’ın aile arkadaşlarını ağırladığını yalanlayan Başbakanlık sözcüsü, “Bu kesinlikle doğru değil. Başbakan kurallara uygun bir şekilde az sayıda aile mensubunu açık havada ağırladı” ifadelerini kullandı.

Söz konusu olay hakkında BBC’ye konuşan başka bir kaynak ise ikinci etkinliğin Başbakanlık konutunun bahçesinde gerçekleştirildiğini kaydetti. Ayrıca BBC’ye konuşan kaynak, söz konusu etkinliğe Johnson’ın aile üyelerinin katıldığını dile getirdi.

Johnson’ın koronavirüsün (Covid-19) ilk dönemlerinde yasaklar devam ederken doğum günü etkinliği düzenlemesine muhalefetten sert tepki geldi. İşçi Partisi Lideri Sir Keir Starmer, “Başbakanın kendi koyduğu kurallara uyması gerektiğine inanmadığını gösteren bir kanıt daha” şeklinde konuştu. Starmer ayrıca, Başbakan Johnson’a istifa etme çağrısında bulundu.

Başbakan Johnson’ın üzerindeki baskılar birkaç haftadır artmış durumda. İngiltere medyasında Johnson’a yönelik istifa çağrıları gündemden düşmüyor. Geçtiğimiz haftalarda da koronavirüs kısıtlamaları devam ederken Başbakan Johnson’ın Başbakanlık Konutu'nda yapılan bir partiye katıldığı ortaya çıkmıştı. Söz konusu olayla ilgili soruşturma raporunun ise bu hafta yayımlanacağı belirtiliyor.

Soruşturma Sue Gray tarafından yönetiliyor. Ancak Gray’in söz konusu raporu hangi gün yayımlayacağı konusunda herhangi bir bilgi paylaşılmadı. BBC’nin haberine göre, Başbakanın eski başdanışmanı Dominic Cummings, Gray’in ekibine ifade verdi.

Ayrıca BBC’nin haberine göre, Muhafazakar Parti’nin milletvekillerinden William Wragg, Johnson hükümetini, Başbakanın görevden ayrılmasını isteyen milletvekillerine karşı ‘şantaj yapmaya çalışmakla’ suçluyor. Bu hafta William Wragg ile polisin bir araya gelmesi bekleniyor. Wragg, geçtiğimiz günlerde şantaj iddialarını gündeme getirirken, kendisi gibi tehdit edilen diğer milletvekillerine de polise başvurma çağrısında bulunmuştu.

Wragg, konu hakkında başbakanlık tarafından değil, bağımsız uzmanlar tarafından bir soruşturma yapılması gerektiğini dile getirdi. Başbakanlık ise Wragg’ın iddialarının asılsız olduğunu ve herhangi bir kanıtın olmadığını belirtiyor.

Ancak iktidardaki Muhafazakar Parti’den birçok milletvekili, Başbakan Boris Johnson’ı istifaya davet ediyor. Milletvekilleri, Johnson’ın Başbakanlık Konutu’nda düzenlediği partilere çok sert tepki gösteriyor.

İngiltere medyasında yapılan haberlere göre, koronavirüs salgınında uygulanan kısıtlamalar esnasında Başbakanlık Konutu’nda ve diğer hükümet dairelerinde 16 farklı toplantı gerçekleştirildi.

Başbakan Johnson, 20 Mayıs 2020’de bir partiye katıldığını geçtiğimiz günlerde kabul etmişti. Johson, bunun bir “iş etkinliği” olduğunu ileri sürmüş ve burada yalnızca 25 dakika kaldığını söylemişti. Başbakan, bu süre içerisinde çabalarından dolayı personele teşekkür ettiğini dile getirmişti.

BBC’nin aktardığına göre, soruşturmayı yürüten Gray, 16 Nisan 2021’de Kraliçe İkinci Elizabeth’in eşi Edinburgh Dükü Prens Philip’in cenaze töreninin öncesinde gerçekleştirilen iki etkinlik için çalışmalarını sürdürüyor.

Başbakanlık, Nisan ayında gerçekleştirilen iki etkinlik için Buckingham Sarayı’ndan özür dilemişti. BBC Politika Muhabiri Damian Grammaticas, Johnson’un  görevi için en büyük tehdidin Gray’in raporu olduğunu belirtiyor.

Başbakan Johnson ise yanlış bir şey yapmadığına inanıyor. Johnson, istifa çağrılarını reddediyor. Ancak Johnson’u ilerleyen dönemde daha kötü günlerin beklediğini söylemek mümkün.