İngiltere'de tedarik krizi: Askerler devreye girebilir

İngiltere, tedarik zincirindeki aksamalar nedeniyle 10 binden fazla işçiye geçici vize vereceğini açıkladı. Ülkede petrol istasyonları önünde uzun kuyruklar oluştururken, akaryakıt tedarikinde ordunun devreye girebileceği belirtildi.

İngiltere’de süren tedarik zinciri krizine hükümetten açıklama geldi. Noel öncesi tedarik zinciri kesintilerini önlemek için 10 bin 500 kişiye kadar kamyon sürücüsü ve kümes hayvanı çalışanına geçici İngiltere vizesi verilecek.

İngiltere hükümeti daha önceki açıklamalarında yabancı işçilere vize verilmeyeceğini açıklamıştı. Ancak son açıklamada, “istisnai durumlarda gıda ve nakliye sektörlerindeki tedarik zinciri baskısını hafifletmek” amacıyla 5 bin ağır vasıta sürücüsü ve 5 bin 500 kanatlı hayvan işçisinin mevcut vize planına eklendiği belirtildi.

Ulusal İstatistik Ofisi verilerine göre, haziran ve ağustos ayları arasında 1 milyon işçi açığı bulunan İngiltere’de tedarik zincirinde giderek büyüyen bir kriz var. Brexit sonrası AB vatandaşı olan binlerce sürücü İngiltere’den ayrılırken, pandemi önlemleri kapsamındaki uygulamalar ise tedarik sürecindeki kesintileri zora sokan diğer bir sorun olarak ortaya çıktı.

AKARYAKIT KRİZİNDE ORDU DEVREYE GİREBİLİR

Gıda ve akaryakıt teslimatları da dahil olmak üzere birçok sektör ağır vasıta şoförü sıkıntısından etkilendi. Market rafları boşaldı ve petrol istasyonları önünde kuyruklar oluşmaya başladı. BP ve Tesco Alliance şirketlerinin ülkede “çok az sayıda” petrol istasyonunu kapatacağını duyurmasının ardından akaryakıt krizine dair de yeni çözümler aranıyor.

Guardian gazetesinin haberine göre, İngiltere’de akaryakıt tedarik sorununu gidermek için ordunun devreye sokulması planlanıyor. Escalin Operasyonu adı altındaki plan doğrultusunda akaryakıt tedarikinin askerler ile yapılması tartışılıyor.

Petrol Perakendecileri Derneği (PRA), temsil ettiği yaklaşık 5 bin 500 bağımsız istasyonun yüzde 50’si ila yüzde 90’ının akaryakıtının tükendiğini bildirdi. BP ise petrol istasyonlarının üçte birinde iki ana tip yakıtın bittiğini açıkladı.