İngiltere'de Brexit krizi: Market rafları boşaldı!

Brexit’in etkileri her geçen gün katlanarak artıyor. İngiltere’de yaşanan işçi açığı nedeniyle marketleri rafları boşalırken, birçok ünlü zincir ise şubelerini kapatmaya başladı.

İngiltere’de Brexit ve koronavirüs nedeniyle yaşanan işçi açığı süpermarketleri vurdu. Hükümeti harekete geçmemekle suçlayan süpermarket ve gıda üreticileri, boş rafların tatil sezonu boyunca aynı kalabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Brexit’in ardından tedarik sorunuyla karşı karşıya kalan ülkede McDonald’s, Birleşik Krallık’taki menüsünden "milkshake"i çıkarmak zorunda kaldı. Diğer bir ünlü zincir olan Nando’s ise 45 restoranını kapattı. İngiltere’deki tavuk üretiminin yüzde 10 oranında azaldığı belirtildi.

Karayolu Taşımacılığı Derneği, Birleşik Krallık'ta 20 bini Brexit'ten sonra ülkeyi terk eden AB vatandaşı olmak üzere yaklaşık 100 bin kamyon şoförü açığı olduğunu açıkladı. Bu da İngiltere’deki tedarik zincirinde büyük aksaklıklar yaşanmasına neden oldu.

NOEL'DE MARKETLER BOŞ MU KALACAK?

Süpermarket sahipleri, Noel arifesinde söz konusu tedarik sıkıntısının daha da artacağı yönünde uyarıda bulundu. Bir süpermarket zincirinin genel müdürü olan Richard Walker, BBC Radio'ya verdiği demeçte, marketlerde ekmek ve alkolsüz içecekler de dahil olmak üzere bazı ürünlerde azalma olduğunu ifade etti.

Süpermarket devi Tesco (TSCDY) perşembe günü yaptığı açıklamada, ürünlerin temin edilemediğini söylerken, rakibi olan Co-op ise market raflarını dolu tutmak için 3 bine yakın geçici işçi işe aldığını belirtti.