İngiltere'de koronavirüsün yeni varyantı "Eris" yayılıyor

İngiltere'de, koronavirüsün Omicron varyantının alt türevi olan Eris'in (EG.5.1) ülke genelinde yayıldığı aktarıldı.

İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansına (UKHSA) göre; yeni varyant Eris, ülke genelindeki her 7 yeni vakadan birini oluşturuyor.

Eris, yüzde 39,4'le vakaların yaklaşık yarısını oluşturan Arcturus'tan sonra İngiltere'de en yaygın ikinci varyant olarak kaydedildi.

Yetkililer; dünya genelinde koronavirüs vakalarındaki artışın sürmesi sebebiyle durumu yakından izlediklerini söyledi.

İngiltere'de koronavirüs enfeksiyonlarına ve aşılama oranlarına ilişkin rakamları tahmin eden Zoe, koronavirüs Sempton Çalışmasına göre; 4 Temmuz'da 606 bin 656 olan tahmini vaka sayısı, 200 bin artarak 27 Temmuz'da 785 bin 980'e yükseldi.

Kapalı alanlardaki etkileşim ve bağışıklığın azalması virüsün artışına sebep olabilir.

Uzmanlar; ülkede koronavirüs vakalarındaki artışın, Barbie ve Oppenheimer filmlerinin 21 Temmuz'da vizyona girmesi sonrasında milyonlarca kişinin sinemaya akın etmesiyle bağlantılı olabileceğini düşünüyor.

İnsanların kapalı ve yetersiz havalandırılan alanlarda, yakın mesafede bir araya gelmesinin bulaşma oranlarını artırmış olabileceği değerlendiriliyor.

Hastalığa karşı bağışıklığın azalması ve koronavirüs aşılarının üzerinden belirli bir süre geçmesinin de vakalardaki artışa neden olabileceği söyleniyor.