İngiltere’de demiryolu işçileri ile hükümet arasında anlaşmazlık büyüyor

İngiltere’de demiryolu işçilerini temsil eden sendika (RMT), hükümetin sunduğu yüzde 4’lük zam teklifini kabul etmediğini açıkladı. Sendika, aylardır devam eden grevlere yenilerinin eklenebileceğini bildirdi.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre, RMT, demiryolu işçilerinin maaşlarına iki yıl içinde kademeli olarak yüzde 8 oranında zam yapılmasını istiyor. Sendika, Nisan 2024’e kadar işten çıkarma olmayacağının garanti edilmesini talep ediyor.

Hükümet ise koronavirüs kısıtlamaları sonrası ağır şartlarda çalıştığını belirten ve artan enflasyonu da hesaba katarak yüzde 11 oranında zam isteyen demiryolu işçilerine geçtiğimiz Haziran ayında yüzde 3 zam teklifinde bulunmuştu.

Sendika bu oranı kabul etmezken, görüşmelerin devam ettiği yaz aylarından bu yana zaman zaman greve gidiyor.

İngiltere’de grevler nedeniyle bazı günler metro, tren ve otobüslerin çalışmadığı biliniyor. 

Ülkede Aralık sonu Noel sebebiyle okullar ve birçok işyeri kapanacak; milyonlarca kişi tatil veya aile ziyaretleri için seyahat edecek.

BBC’nin aktardığına göre, bu nedenle son dönemde görüşmeler hız kazanmış ve anlaşma olacağı yönünde beklenti artmıştı. 

Sendika, daha önce planlanan bazı grevleri de ‘iyi niyet göstergesi olarak’ iptal ettiğini açıklamıştı.

RMT, geçen hafta yaptığı açıklamada, anlaşma sağlanmazsa en yoğun seyahatlerin beklendiği Aralık ve Ocak aylarında 40 binden fazla demiryolu işçisinin bazı günlerde greve gidebileceğini bildirmişti.

İngiltere Ulaştırma Bakanı Mark Harper, konu hakkında yaptığı açıklamada, “Durum son derece can sıkıcı ve kamuya haksızlık. Hem yolcular hem de demiryolu işçileri bir anlaşma bekliyor” ifadelerini kullandı.

Ülkedeki birçok seyahat şirketi ve tren yolu şirketi, Noel dönemi ulaşımda yaşanabilecek sorunları dile getiriyor.