İngiltere’de pasaport kontrol personeli de greve gittiğini duyurdu

İngiltere’de yıl sonunda ücret zamlarının enflasyonun altında kalması nedeniyle itfaiyeciler, ambulans görevlileri ve hemşirelerin ardından pasaport kontrol personeli de greve gitme kararı aldı. 

İngiltere’de enflasyonun enerji krizi sonrası çift haneli rakamlara gelmesiyle beraber yıl sonunda ücret artışlarının yetersiz olması, kamu çalışanları tarafından tepki çekiyor.

İtfaiyeciler, ambulans görevlileri ve hemşireler, söz konusu zamları protesto etmek için greve gittiklerini açıklamıştı.

Ülkede son olarak pasaport kontrol görevlileri de iş bırakma kararı aldıklarını duyurdu.

İngiltere’nin altı havalimanındaki yaklaşık 1000 çalışan, Kamu ve Ticari Hizmetler (PCS) tarafından düzenlenen ve 1 Ocak’a kadar devam etmesi planlanan greve katıldığını duyurdu.

İngiliz hükümeti; Heathrow, Birmingham, Cardiff, Gatwick, Glasgow ve Manchester kentlerindeki altı havalimanında ve Newhaven’ın güney sahil limanındaki pasaport kabinlerinin çalışmalarını sürdürmesi için silahlı kuvvetler personeli ve memurlarına görev verdi.

İngiliz makamları tarafından yapılan uyarılarda ise pasaport kontrolündeki uzun kuyrukların insanların uçaklarda tutulmasına yol açabileceği ve kalkışları aksatabileceği belirtildi.

Konu hakkında BBC’ye açıklamalarda bulunan PCS Genel Sekreteri Mark Serwotka, “Üyelerimizin 40 bini gıda bankalarından yararlanıyor. 45 bini çalıştığı yerlerden yardım talep ediyor” dedi.