İngiltere'de otellere yerleştirilen göçmen çocuklar bir bir kayboluyor

İngiltere İçişleri Bakanlığı tarafından sınırlı sayıyı geçtikleri gerekçesiyle Kent County Council'e alınmayarak güneydeki otellere yerleştirilen göçmen çocuklardan her hafta birinin kaybolduğu ortaya çıktı.

Geçtiğimiz hafta İngiliz parlamentosunda görüşülen Uyruk ve Sınırlar Yasa Tasarısı, başkent Londra’da tepkilere neden olmuş, halk sokak eylemleri ile tasarıyı protesto etmişti.

Yasa tasarısı, farklı ülkeler ile aile bağı olanların İngiliz vatandaşlıklarının ellerinden alınmasını da içeriyor. Eylemlere katılan sivil toplum kuruluşları, Lodlar Kamarası’na gönderilen yasa tasarısının yalnızca mültecileri hedef almakla kalmayıp aynı zamanda ‘ikinci sınıf’ vatandaşlığın da yasalaştırılması anlamına geleceğini savunuyor.

Avam Kamarası’ndaki görüşmenin ardından Lordlar Kamarası’na gönderilen Uyruk ve Sınırlar Yasa Tasarısı, düzensiz yollarla İngiltere’ye ulaşan tüm bireylere hapis cezası verilmesini öngörüyor.

Fransa ve İngiltere arasında krize neden olan İngiliz Kanalı, her gün binlerce göçmeni ülkeye taşıyor. Son olarak bin 185 ile rekor sayıda göçmenin İngiltere’ye geçmesi ve insan kaçakçılarının da en fazla kullandığı ağ olan İngiliz Kanalı, onlarca kişinin de ölümüne neden olmuştu. İngiltere, 01 Ocak 2021’den bu yana göçmenler için ‘Puan Tabanlı Göçmenlik Sistemi’ kullanılıyor. Söz konusu sistem, Paris yönetimi ile tırmanan gerilime de ayna tutuyor.

İngiltere’de göçmen çocuklar için ise 1996 Lahey Sözleşmesi kapsamında çeşitli uygulamalar bulunuyor. Bunlardan birisi de ebeveyni olmayan çocukların otellere yerleştirilmesi.

The Independent’ta yer alan bir analize göre, düzensiz göçmenlerin yerleştirildiği otellerden ortalama her hafta bir çocuk kayboluyor.

Kanalı geçerek İngiltere’ye ulaşmayı başaran yalnız çocuklardan 20’si beş ay içerisinde kaybolmasının ardından yapılan araştırmada, yeterli bakım ve koruma alamayan göçmenler, ‘uygunsuz’ otel koşullarında barındırılıyor. İstismar ve sömürü ile karşı karşıya kalmaktan korkan çocukların yarısından da haber alınamıyor.

Göçten sorumlu bakan Yvette Cooper, rakamları ‘rahatsız edici’ olarak nitelendirirken, kaybolan gençlerin göçmen kaçakçılarının eline düşebileceğinden duyduğu endişeyi dile getiriyor. Savunmasız çocukların güvende olmalarını sağlamak amacıyla ‘acil eylem’ çağrısında bulunan Cooper, İçişleri Bakanlığı tarafından ‘kırılma noktası’ olduğu gerekçesi ile Kent County Council’e daha fazla göçmen kabul edilmeyeceğinin açıklanmasının ardından otellere yerleştirilen çocuklar için çalışma yapılması gerekliliğine işaret ediyor.

Yapılan araştırmaya göre, Kent County Council’e alınmadıkları için ülkenin güneyindeki beş otele yerleştirilen çocuklardan büyük çoğunluğu 14 yaş ve altında. Az sayıda çocuk ise 10 yaş ve altında.

İngiltere’deki otellerde kalan çocuklar üzerine araştırma yapan gazeteciler, 20 Temmuz ile 25 Kasım 2021 tarihleri arasında en az 16 çocuğun kaybolduğunu, yedi çocuğun daha sonra bulunmuş olmasına rağmen dokuz çocuktan hiçbir haber alınamadığını belirledi.