İngiltere’de Brexit sonrası ekonomik durum

Brexit sonrası İngiltere’de ekonomik durum ne olur? İngiltere hangi olumsuz süreçleri yaşar? Ekonomik ve ticari alanlara yansıması nasıl olur? Hangi alanlar daha çok etkilenir?

İngiltere 2016 yılında gerçekleştirdiği referandum sonrasında Avrupa Birliği’nden ayrılma kararı almıştı. Halkın %52 oranında İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılması yönünde oy vermesi sonucu bu kararı alan İngiltere’de, ayrılık sonrası yaşanacak ekonomik sorunlar da sık sık gündeme getirilmekte. Her ne kadar ABD ve Rusya gibi ülkelerden Brexit sonrası “İngiltere ile yeni ticari anlaşmalar imzalamak istiyoruz” şeklinde açıklamalar gelse de, Brexit sonrası İngiltere’nin bazı alanlarda ekonomik olarak sıkıntı yaşayacağı uzmanlar tarafından kesin bir şekilde dile getiriliyor.

Ekonomi olumsuz yönde etkilenecek

İngiltere’nin anlaşmasız bir şekilde Avrupa Birliği’nden ayrılmasının, İngiltere ekonomisi için birçok olumsuz sonuç doğuracağı gündemde. Ticari ve ekonomik ilişkilerinin yarısını Avrupa Birliği içerisinde gerçekleştiren İngiltere, 2.76 trilyon dolarlık milli geliri ile AB ülkeleri içinde en büyük ikinci ekonomiye sahip durumda. Avrupa Birliği’nden anlaşmasız ayrılması sonucunda ticari ve ekonomik ilişkilerinin büyük zarar görmesi beklenen İngiltere ekonomisinin, kısa ve orta vadeli olarak %5-6 oranı civarında daralacağı uzmanlar tarafından dile getiriliyor. İhracat-ithalat dengelerinin değişeceği, dış ticarette daralma ve yavaşlamanın olacağı, ülkeye gelen sermayenin olumsuz yönde etkileneceği, İngiltere para birimi olan Sterlin’in %10-12 civarında değer kaybedeceği, cari açık finansmanında sıkıntı yaşanabileceği de beklenen diğer olumsuz sonuçlar arasında yer alıyor.

Brexit’in Avrupa Birliği’ne yansımaları

Avrupa Birliği’nin bu süreçtem olumsuz olarak etkilenmesi ve AB ülkeleri ekonomilerinin büyümedeki hızının yavaşlaması bekleniyor. Yaşanan küresel kriz sonrası toparlanma sürecine giren fakat kırılgan bir yapıya sahip olan AB ülkelerinde,  Brexit sonrası ekonomik büyüme ve toparlanma sürecinin sekteye uğrayacağı düşünülüyor. AB para birimi olan Euro’nun da tartışmaya açılacağı ve diğer para birimlerine oranla değer kaybedeceği yürütülen tahminler arasında. 

İspanya, Yunanistan, Portekiz, İtalya gibi ekonomik olarak belirli dönemlerde sıkıntı geçiren ve toparlanma sürecine giren bazı ülkelerin de bu süreç ile birlikte ekonomideki sıkıntılarının yeniden artacağı sonucu bekleniyor.

İngiltere’ye olan güven azalıyor

Geçtiğimiz aylarda düşünce kuruluşu olan New Financial bir rapor yayımladı. Merkezi Londra’da bulunan New Financial açıkladığı raporda, İngiltere içindeki bankaların, AB’den ayrılmakla sonuçlanan referandumdan bu yana İngiltere’den yaklaşık 900 milyar sterlin değerindeki varlığı AB ülkelerine taşıdığı belirtildi. Bunun yanında açıklanan raporda; İngiltere’deki 275 şirketin Brexit süreci ile birlikte ülkedeki operasyonlarının bir bölümünü ülke dışına çıkarttığını ve bu şirketlerin en çok İrlanda’nın başkenti Dublin’i tercih ettiğini belirtti.

 Yakıt, ilaç, gıda alanlarında sıkıntı yaşanacak

İngiltere’de bir hükümet raporunun basına sızması ile oldukça dikkat çekici veriler ortaya çıktı. İngiliz Sunday Times gazetesinin eline geçirdiği belgelere göre, İngiltere AB’den anlaşmasız bir şekilde ayrılırsa birçok alanda sıkıntı yaşayacak. Bu alanlardan bazılarını da gıda, yakıt, ilaç gibi önemli sektörler oluşturuyor. İngiltere’nin yaşayacağı sorunlar bu alanlarda da sınırlı değil. Basına sızdırılan belgelere göre İrlanda ile bir fiziki sınırın oluşması, İngiltere’ye ait limanlarda uzun sürecek sorunlar yaşanması da anlaşmasız ayrılığın İngiltere’ye olumsuz sonuçlarından olarak görülüyor. Bir hükümet yetkilisi bu rapor hakkında Sunday Times’a birtakım açıklamalarda bulundu. Rapor hakkında, “Bu, anlaşma olmaması halinde halkın karşı karşıya kalacaklarıyla ilgili en gerçekçi değerlendirme” ifadelerini kullanan yetkili, açıklamalarının devamında ise “Bunlar olabilecek, temel ve mantıklı senaryolar, olabilecek en kötü durumun senaryosu değil” şeklinde konuştu. Öte yandan İngiliz Financial Times gazetesi, Brexit’in acil petrol rezervleri üzerinde de olumsuz etkisi olacağını ve rezervlerin yarısından fazlasının azalacağını yazdı. 

İngiltere ne yapacak?

Avrupa Birliği’nden anlaşmasız ayrılığın ülke ekonomisini olumsuz etkilememesi için İngiltere’nin birtakım önlemler alacağı öngörülüyor. ABD ve Rusya gibi ülkeler ile kapsamlı bir ticaret anlaşması imzalamayı planlayan İngiltere, oluşabilecek olumsuz koşulları en aza indirgemeye çalışıyor.