İngiltere’de aşırı sağ büyüyor, İşçi Partisi kaybediyor!

Yapılan son genel seçimlerde hüsrana uğrayan İşçi Partisi, geçtiğimiz günlerde yerel seçimlerde de en önemli kalesini kaybetti. Peki, İngiltere’de aşırı sağın yükselişinde etkili olan sebepler neler? İşçi Partisi neden kaybediyor?

İngiltere’de 2016 yılında yapılan Brexit referandumunun ardından aşırı sağ yükselmeye başladı. Her geçen gün etkisini artıran aşırı sağ, bazı bölgelerde terör faaliyetleri ile de kendini gösterdi. 2017’deki Londra ve Manchester terör saldırıları, ülkedeki aşırı sağın ne kadar tehlikeli olduğunu gözler önüne serdi.

2016 yılında parlamenter Jo Cox’un öldürülmesi ve 2017’de Londra’da bir camiden çıkan Müslümanlara minibüsle saldırı düzenlenmesi gibi olayların perde arkasında, aşırı sağcı terör gruplarının olduğu ortaya çıktı.

Silah, patlayıcı maddeler ve kesici aletler bulunduran aşırı sağcı terör grupları, küçük yaştaki çocukları da etkileyerek yanlarına çekmeye çalışıyor. Özellikle geçtiğimiz sene koronavirüs salgını ile başlayan karantina sürecinde, aşırı sağcıların gençleri internet ortamında daha fazla etkileme çabasına giriştiği biliniyor.

Karantina sürecinde 1500’den fazla çocuğun radikalleşmeyi önleme programına yönlendirildiği yetkililer tarafından dile getirilirken, gençlerin çevrim içi ortamlarda nefret söylemlerinden etkilendiği belirtiliyor.

İŞÇİ PARTİSİ’NİN GENEL SEÇİMLERDEKİ YENİLGİSİ

İngiltere’de aşırı sağc her geçen gün büyümeye devam ederken, 12 Aralık 2019 seçimlerinden önce büyük bir kesim tarafından Jeremy Corbyn liderliğindeki İşçi Partisi’nin büyük başarılar kazanacağı iddia ediliyordu.

Başbakan Boris Johnson’ın bazı aşırı görüşleri, dar politika anlayışı ve aşırı sağcı tutumları İşçi Partisi’nin seçimlerde zafer kazanabileceği beklentisine yol açmıştı. Ancak 2019 genel seçimleri İşçi Partisi ve Jeremy Corbyn’in aleyhine sonuçlandı. İşçi Partisi, tarihinin en kötü yenilgilerinden birini alarak hezimete uğradı.

Seçim sonuçlarının ardından Jeremy Corbyn halktan özür dileyerek, istifa ettiğini duyurdu. 2017 yılındaki seçimlerde 262 sandalye kazanan İşçi Partisi, 2019 yılındaki seçimlerde 71 sandalye kaybederek 191 sandalye ile mecliste ikinci parti oldu. Boris Johnson ise Muhafazakar Parti’nin birçok bölgede oy oranını artırırken, mecliste salt çoğunluk olan 326 sandalyeyi geçme başarısı gösterdi.

2019 seçimlerinde Batı Londra’daki seçim bölgesinde oy oranını 1,8 katlayan Boris Johnson, 25 bin 251 oy ile Avam Kamarası’na seçildi. Bu seçimlerin ardından İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılışı kesinleşti. İngiltere, 31 Ocak 2020’de resmen Avrupa Birliği’nden ayrıldı.

Boris Johnson’un genel seçimleri kazanmasının ardından ülkedeki aşırı sağ yeniden yükselişe geçti. Özellikle ırk, din ve mezhep konularındaki bazı gençler arasında radikalleşmenin yaygınlaştığı gözlemlendi. Yapılan bazı araştırmalarda, İngiltere’de aşırı sağcı grupların, diğer terör gruplarından daha tehlikeli görüldüğü ortaya çıktı.

GENEL SEÇİMLERİN ARDINDAN YEREL SEÇİMLERDE DE ZAFER

Geçtiğimiz perşembe günü İngiltere’de halk sandık başına gitti. İngiltere’de belediye ve polis komiserlik seçimleri yapılırken, İskoçya ve Galler’de ise ulusal parlamento seçimleri için halk oy kullandı. Ayrıca ülkenin kuzeyinde bulunan Hartlepool seçim bölgesinde boşalan milletvekilliği için ara seçim gerçekleştirildi.

Seçim sonuçlarına göre, 15 bin 529 oy alan Muhafazakar Parti adayı Jill Mortimer, İşçi Partisi adayı Paul Williams’tan yaklaşık 7 bin oy farkla zaferini ilan etti.

2019’daki genel seçimlerin ardından ara seçimde de iktidardaki Muhafazakar Parti kazanan taraf oldu. Boris Jonhson liderliğindeki Muhafazar Parti, İşçi Partisi’nin kalesi olarak bilinen ve 1974 yılında seçim bölgesi ilan edilen Hartlepool’dan ilk kez milletvekili çıkarma başarısı gösterdi.

HARTLEPOOL SEÇİM SONUÇLARININ YANSIMALARI

Hartpool seçim sonuçları İşçi Partisi’nin içerisinde tartışmaların yaşanmasına yol açtı. İngiltere’de sağ medya organları ve İşçi Partisi’nin sağ kanadının, "işçilerin artık sağ partileri desteklediği" görüşü ile partiyi daha fazla sağa itmeye çalıştıkları görüldü. Yaşanan bu seçim felaketinin, Jeremy Corbyn dönemindeki başarısızlıkların bir mirası olduğu bazı kesimler tarafından dile getirildi.

Bu seçim sonuçları ile birlikte İşçi Partisi lideri Keir Starmer’nın, birçok konuda yetersiz kaldığı görüşü savunuldu. Seçimlerden önce Hartlepool’da yapılan bazı araştırmalar, İşçi Partisi seçmenlerinin, kentin ihmal edilmiş olmasından ve partinin kapsamlı bir program sunamamasından şikayetçi olduklarını gözler önüne serdi. İşçi Partisi’nden umudunu kesen seçmenlerin, Muhafazakar Parti’ye umut bağladığı görülüyor.

Bir işçi kenti olarak bilinen Hartlepool, işsizlik oranının yüzde 8’lere ulaşması ile birlikte ülkede işsizlikte ilk sırada bulunuyor. Birtakım siyaset uzmanları tarafından, Hartlepool seçmeninin, seçeneksizlik ve var olanı kaybetme korkusu sebebi ile Muhafazakar Parti’ye yöneldiği öne sürülüyor.

Bu seçim sonuçları, muhafazakarların ve aşırı sağcıların ülkede yükselmeye devam ettiğini gösteriyor. Boris Johnson’un başarısız politikaları karşısında yeni söylemlerde bulunmayan, kapsamlı programlar ortaya koyamayan, gelecek vizyonu oluşturamayan İşçi Partisi kötü sonuçlar almaya devam ediyor.