İngiliz halkı Brexit ve Covid-19'dan daha çok iklim krizine odaklandı

Glasgow'da gerçekleştirilen ve büyük bir hayal kırıklığı ile sonuçlanan COP26 iklim konferansının ardından yapılan anketlerde İngiliz halkının politikalardan memnun olmadığı ortaya çıktı.

İskoçya'nın Glasgow kentinde gerçekleştirilen ve başta dünya liderlerinin en fazla karbon izine sahip olduğu bilinen özel jetleri ile katılması başta olmak üzere birden fazla konuda hayal kırıklığı olarak değerlendirilen iklim zirvesinin ardından yapılan anketler, toplumun en fazla önemsediği konunun küresel ısınma olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. 

Ipsos MORI tarafından yayınlanan ankete göre, Birleşik Krallık vatandaşları; Brexit etkileri, ulusal sağlık sorunları ya da Covid-19'un etkilerinden daha çok iklim değişikliği, kirlilik ve çevre felaketlerinin en önemli sorunlar olduğunu ifade etti. 

Ankete katılan kişilerin yaklaşık yüzde 40'ı iklim değişikliği, kirlilik ve çevrenin en önemli üç endişesi arasında olduğunu söyledi. Covid-19 salgını yüzde 27 ile ikinci sırada yer alırken Brexit yüzde 22 ile üçüncü sırada. 

Ipsos MORI anketi, iklim krizine dair endişelerin yaş grubu, cinsiyet ve siyasi görüş fark etmeksizin tüm vatandaşlarda eşit dağılım gösterdi. Ankete göre, erkekler ve kadınlar, iklim krizini sırasıyla yüzde 40 ve yüzde 41 ile neredeyse eşit olarak en önemli sorun olarak görüyorlar. Ve merkez sağ Muhafazakar Parti ile merkez sol İşçi Partisi'nin destekçileri, iklim sorunları konusunda eşit derecede endişeli.

55 ve üzeri yaş grubunun ise yüzde 47'si iklimin en büyük sorun olduğunu söyledi. 35-54 yaş grubu için bu oran yüzde 43. 18 ila 34 yaş grubunda ise bu oran yüzde 27 oldu. 

Binden fazla kişi ile rastgele gerçekleştirilen anket, YouGov'un da dahil olduğu diğer anket firmaları tarafından da doğrulandı.