İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski ile görüştü

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak’ın, Ukrayna’ya ilk ziyaretini gerçekleştirdiği ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ile görüştüğü bildirildi.

İngiltere’deki Başbakanlık Ofisi 10 Numara'dan yapılan açıklamada, Başbakan Rishi Sunak'ın Ukrayna lideri Volodimir Zelenski ile görüştüğü ve ülkesinin Ukraynalıların yanında olmaya devam edeceği sözünü verdiği belirtildi.

Sunak'ın; İngiltere'nin, Ukraynalı sivilleri ve kritik ulusal altyapıyı yoğun Rus saldırı yağmurundan korumaya yardımcı olmak için 50 milyon sterlinlik yeni hava savunma paketi sağlayacağı ifade edildi. 

Söz konusu açıklamada, "50 milyon sterlinlik savunma yardımı paketi, 125 uçaksavar silahını ve İran'ın (Rusya’ya) tedarik ettiği ölümcül insansız hava araçlarına karşı koymak için düzinelerce radar ve insansız hava aracına karşı elektronik harp yeteneği dahil teknoloji desteğini içeriyor" denildi. 

Volodimir Zelenski de Telegram hesabından yaptığı paylaşımda, Sunak'la başkent Kiev'de Devlet Başkanlığı Ofisi'nde yaptığı görüşmede, İngiltere ile Ukrayna arasındaki iş birliği ve küresel güvenlik konularını ele aldıklarını söyledi. 

Zelenski, "Savaşın ilk günlerinden beri Ukrayna ve İngiltere en güçlü müttefikler oldu" ifadelerini kullandı.