İngiltere ve ABD Ukrayna'ya gelişmiş silahlar gönderiyor

İngiltere Savunma Bakanlığı, Rusya’nın Batı’ya yönelik tehditlerine rağmen ilk uzun menzilli füzeleri Ukrayna’ya gönderdiklerini açıkladı. Putin ise Batılı ülkelerin uzun menzilli silahlar göndermeye devam etmesi halinde Ukrayna’da daha geniş bir alana saldıracağı yönünde tehditte bulundu.

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, Ukrayna’ya ilk uzun menzilli füzelerini gönderdiklerini bildirdi. İngiliz Bakan, M270 çoklu fırlatma füze sisteminin Ukrayna’nın Rusya’ya karşı kendisini savunmasına yardımcı olacağını söyledi.

110

İngiltere, kaç tane füze sistemi gönderdiğini belirtmedi. Ancak BBC’nin aktardığına göre başlangıçta üç tane füze sisteminin gönderildiği tahmin ediliyor.

ABD’nin ardından Ukrayna’ya uzun menzilli füze gönderen ikinci ülke olan İngiltere’nin bu kararını Washington hükümeti ile koordineli olarak aldığı belirtildi.

210

ABD’nin Ukrayna’ya 700 milyon dolarlık ek silah yardımı göndermesi, Rusya Devlet Başkanı Putin tarafından sert bir şekilde eleştirildi. Pazar günü açıklama yapan Putin, Batılı ülkelerin Kiev’e uzun menzilli silahlar göndermesi halinde Rusya’nın Ukrayna’da saldıracağı hedef listesini genişletmekle tehdit etti.

Rus televizyonuna konuşan Putin, “Ek silah tedarikiyle ilgili tüm bu söylemlerin bence tek bir amacı var o da silahlı çatışmayı mümkün olduğunca uzatmak” yorumunda bulundu. Rus lider ayrıca ABD’nin gönderdiği füzelerin “yeni bir şey olmadığını” söyledi.

410