İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace: “Bu on yılın sonunda çatışma ve savaş kapıda”

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, 2030 yılına kadar savaşın İngiltere’ye kadar geleceğini dile getirdi.

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, Rusya-Ukrayna savaşının birinci yıl dönümünde açıklamalarda bulundu.

Wallace, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali nedeniyle dünyanın “kesilikle daha tehlikeli, daha istikrarsız ve daha güvensiz” olduğunu dile getirdi.

Savaşın 2030 yılına kadar İngiltere’ye geleceğini söyleyen Wallace, ülkesinin “hazır ve donanımlı” olması gerektiğini belirtti.

The Sun’a konuşan İngiltere Savunma Bakanı, hükümetin, “yaklaşan tehlikenin farkına varması ve buna hazırlıklı olması” gerektiğine dikkat çekti.

Wallace, “İster soğuk ister sıcak savaş olsun, bu on yılın sonunda çatışma kapıda, savaş kapıda. Sadece caydırıcı olabilmek için hazırlıklı, donanımlı ve dost ve müttefiklerimizin yanında olmamız gerektiğinin farkına varmalıyız” ifadelerini kullandı.

İngiliz bakan, “Dünya daha tehlikeli, daha endişeli ve daha güvensiz… Kamu harcamalarının daha büyük bir bölümünü savunmaya ayırmamız gerekiyor” dedi.

Savaşın devam edeceğini düşündüğünü belirten İngiltere Savunma Bakanı, “Bence Rusya, sadece Ukrayna halkının hayatını değil, kendi askerini de hiçe saymıştır. Burada 12 aydır oturuyoruz ve Başkan Putin’in bu feci yanlış hesaplaması ve saldırganlığı sonucunda 188 bin aslında şimdi daha fazla, Rus askeri öldü ya da yaralandı” şeklinde konuştu.

Wallace, “Birisi çizgiyi aştığında ve kendi halkına bunu yapmanın, bir orduyu kıyma makinesi gibi çalıştırmanın normal olduğunu düşündüğünde, bence durmayacaktır” dedi.