MI5 ortaya çıkardı: Çin, İngiltere siyasetine müdahale etti mi?

Birleşik Krallık İç İstihbarat Teşkilatı MI5, İngiltere parlamentosunda Çin tarafından sızdırılan bir ajanın milletvekili olarak görev aldığını iddia etmişti. İddialara Çin'den yanıt gecikmedi.

MI5, Çin'in parlamentoya sızdırdığı milletvekili Christine Ching Kui Lee aracılığı ile İngiltere siyasetine müdahale ettiğini iddia etmişti. 

Güvenlik servisinden yapılan uyarıda, "Çin Komünist Partisi'nin (CKP) Birleşik Ön Cephe Çalışma Departmanı (UFWD) adına bilerek siyasi müdahale faaliyetlerine katıldığı" bilgisine yer verilerek, "Lee yabancı uyruklular adına siyasi oluşumlara bağışları kolaylaştırmak da dahil olmak üzere siyasi partilere, milletvekillerine, aday milletvekillerine ve Birleşik Krallık’ta siyasi görev arayan bireylere mali bağışların kolaylaştırılmasına uğraşıyor" ifadeleri kullanıldı. 

Avam Kamarası Başkanı Lindsay Hoyle tarafından Avam Kamarası'nda okunan mektupta, Lee, "Hong Kong ve Çin'de yerleşik yabancı uyruklular adına hizmet vermek ve aday parlamenterlere mali bağışları kolaylaştırmakla" suçlandı. 

Güvenlik servisinin mektubunda ayrıca "Britanya'da Çinliler olarak adlandırılan ve şu anda dağılmış durumdaki Tüm Partiler Parlamento Grubu da dahil olmak üzere, Birleşik Krallık siyasi yelpazesindeki bireylerle kapsamlı bir ilişkisi olduğunu, ayrıca Çin ve Hong Kong'da yerleşik yabancı uyruklular tarafından sağlanan fonlarla [ÇKP'nin] Birleşik Cephe Çalışma Departmanı ile gizli koordinasyon içinde yürütüldüğü" bilgisi aktarıldı.  

MI5'in iddialarına Pekin yönetiminden açıklama gecikmedi. Londra'daki Çin Büyükelçiliği, MI5'in ididalarını İngiltere'deki Çin toplumuna karşı "karalama ve gözdağı vermek" sözleri ile yorumladı. 

Çin Büyükelçiliği resmi sayfasında yer verilen açıklamada, "Çin her zaman diğer ülkelerin iç işlerine karışmama ilkesine bağlıdır. Bizim hiçbir yabancı parlamentoda 'etki satın almaya' ihtiyacımız yok ve asla böyle bir çaba içinde değiliz. Birleşik Krallık'taki Çin topluluğuna karşı karalama ve yıldırma hilesine kesinlikle karşıyız" denildi.