Çin harekete geçerse, Biritanya ekonomisi çöker

Dünyanın iki süper gücü olan ABD ve Çin arasında baş gösteren rekabet derinleşirken, iki ülke arasındaki rekabette farklı ülkeler de taraf olmaya başladı. En son Birleşik Krallık Çinli teknoloji devi Huawei’yi 5G piyasasından çıkardığını duyurdu. Çin Britanya’ya karşı her ne kadar bir girişimde bulunmamış olsa da ülke ekonomisini yerle bir edebilir.

ABD ve Çin arasında patlak veren ticaret savaşları pek çok alana daha sıçrarken, iki ülke arasındaki rekabette üçüncü taraf ülkeler de yer alamaya başladı. Ülkeler yavaş yavaş iki süper güç arasında bölünmeye başladı. Teknolojiye alanında da yaşanan savaşta İngiltere, Çinli teknoloji devi Huawei’yi 5G piyasasından çıkarma kararı aldı. Pekin’den her ne kadar bir hareket gelmemiş olsa da harekete geçerse, Britanya ekonomisini mahvedebilir.

Avrupa Birliği’nin kalan 27 üyesi ile ilişkilerin seyrini değiştiren, İngiliz-Rus ilişkilerini yüz yıl öncesine gerileten Boris Johnson, şimdi de Çin’e karşı ekonomik savaş ilan etti. Britanya ekonomisinin son çeyrekte yüzde 20 küçülmesi, hükümetin Çin'e karşı ekonomik savaş ilanından başka türlü yorumlanamayacak bir dizi adımı ilan ettiği ilk günden beri çalan bir uyarı çanı niteliği taşıyor. Dünyanın en kalabalık nüfusuna ve en büyük ikinci ekonomisine sahip olan Çin’in 2025 yılında dünyanın en büyük ekonomisi olacağı kesin. Öte yandan Huawei’nin 5G piyasasına dahil edilmesinin "güvenlik riski" olduğunu ileri sürerek piyasadan çıkaran Britanya’nın güvenlik gerekçesinin 3G ve 4G için de geçerli olması gerekirdi. Dolayısıyla Çinli şirketin 2027’de değil de şimdiden yasaklanmalıydı.

Diğer taraftan Huawei'nin Britanya pazarına son derece başarılı girişi süresince herhangi yanlış bir şey yaptığına dair bir zerre kadar kanıt yok. Eğer 5G'de piyasasında Çin yatırımı istenmiyorsa, Çin'in Britanya enerji sektöründeki güçlü payı ne olacak? Çin, nükleer santrallerindeki fişleri çekerse ne olur? Britanya’nın bütün ışıkları söner mi? Çin'e böyle tekmeyi vurmanın sonuçlarını etraflıca düşünen herhangi biri oldu mu?

BRİTANYA’NIN ÇİN’E KARŞI DÜŞMANCA EYLEMİ

Huawei’nin piyasanın dışına itilmesinin dışında Independent Türkçe’de yer alan anlize göre Britanya eş zamanlı olarak en güçlü savaş gemilerinden birini Yangtze nehrine gönderiyor. Kraliçe Elizabeth Uçak Gemisi’ni tam olarak Çinlilerin 1949'da İngiliz gemilerini yenilgiye uğrattığı Yangtze'ya değil, 19. yüzyılın ciddi silahlı çatışma tehlikesiyle dolu Palmerstoncu gambot diplomasisi eylemi çerçevesinde Çin'in (ABD'nin Çin'in bazı komşuları 'adına' itiraz ettiği) deniz sınırına gönderiyor.

Huawei’nin 5G piyasasının dışına itilmesi ve Britanya savaş gemilerinin Çin’e gönderilmesi apaçık düşmanca bir eylemdir. Ayrıca söz konusu eylemler batılı güçlerin Hong Kong'un süregelen istikrarsızlaştırılmasına müdahil olmasını takip ediyor. İngiltere Brexit ile AB’den gelen toplu göçe elveda derken, 3 milyon Hong Kong Çinlisinin toplu göçüne merhaba demek üzere. Bölgede 150 yıl süren Britanya sömürge yönetimi süresinde tek bir Hong Kong Çinlisine bile ikamet ve vatandaşlığa yol açacak şekilde Birleşik Krallık'a vizesiz seyahat sunulmadı. Ama şimdi, Çin'in apaçık endişesine karşın milyonlarcasına bu sağlanıyor.

ÇİN KRALLIK EKONOMİSİNİ MAHVEDEBİLİR

Yaptırımlar, küçük silahlı gemiler ve ikamet sorunu üçlüsünün nezaretinde jingoizm (yayılmacı milliyetçilik) kaba notalarla 'Rule Britannia' (Hükmet Britanya) şarkısını çalarken, 90 milyon Çinlinin bağımlılığına yol açan Britanya afyonunun yığınlarla Çin'e satışına son vermeye çalıştığı için ceza olarak Hong Kong'u zorla elinden aldığımız Çin'e kıyasla bugünkü Çin'in çok daha zengin ve daha güçlü bir hasım olduğunu kimse fark etmemişe benziyor.

Huawei hadisesinde Çin'e uygulanan ekonomik yaptırımlar Pekin tarafından kat be kat iade edilecek. Çin Donanması, çok ileri gittiği takdirde Kraliçe Elizabeth’i batırmaya yetecek güçten daha fazlasına sahip. Üç milyon Çinli Hong Kong'dan geldiğindeyse, nereye yerleştirilecekleri veya Britanya'nın bozuk ekonomisinin neresinde çalışacakları henüz belli değil. Aslına bakılırsa, belki de en kurnazca plan, Çin'in şimdi Hong Kong'un insan seli bentlerini açarak Londra'yı verdiği sözü tutmaya zorlaması olurdu.

*** 30 yıl boyunca Birleşik Krallık Parlamentosu'nun mensubu olan George Galloway’in “UK ban on Huawei is national self-harm. China’s riposte could devastate the ailing British economy” adlı makalesi Türkçe’ye İntell4 tarafından çevrilmiştir.

**Bu makalede yer alan fikirler yazara aittir ve İntell4’ün editöryal politikasını yansıtmayabilir.