İngiltere ile Myanmar arasındaki sorun devam ediyor

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, Myanmar’daki askeri yönetime yeni yaptırımlar uygulandığını duyurdu.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı trafından yapılan yazılı açıklamada, Raab’ın, Myanmarlı iş insanı U Tay Za ve şirketi Htoo Group’a karşı yeni yaptırımlar uyguladığı ifade edildi.

Açıklamada, “Bu yaptırımlar, Birleşk Krallık’ın, askeri rejimle bağlantılı iş ağlarını hedef almak da dahil olmak üzere cuntanın finansal ve ekonomik kaynaklara erişimini sınırlamak için somut önlemler alacağını açıkça ortaya koyuyor” ifadelerine yer verildi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Raab ise “Askeri cunta, Myanmar halkına yönelik acımasız saldırılarına son verme yönünde bir belirti göstermedi” şeklinde konuştu.

Açıklamada, İngiltere’nin ortaklarıyla birlikte "cuntanın finansmana erişimini ve çocuklar da dahil masumları öldürmek için kullanılan silahların tedarikini azaltmaya devam edeceği ve cuntanın eylemlerini destekleyenleri hedef alacağı” ifade edildi.

Bu yaptırım kararın ardından Htoo Group ve U Tay Za’nın İngiltere’de bulunan tüm mal varlıkları dondurulacak. Ayrıca iş insanın ülkeye girmesi de yasaklanacak.