İngiltere'ye resesyon uyarısı: Faiz yükseltme kararı gelebilir...

Koronavirüs (Covid-19) pandemisinin ardından dünya genelinde resesyon kaygısı sürerken, İngiltere Merkez Bankası'ndan hükümete kritik faiz uyarısı geldi.

Koronavirüs (Covid-19) pandemisinin ardından enflasyonun yaşandığı ülkelerden olan İngiltere'de ekonominin 2022'nin son üç ayında daralması ön görülüyor. İngiltere ekonomisinin 2023'ün sonuna kadar küçülmeye devam etmesi bekleniyor. 

İngiltere Merkez Bankası, ülkede enflasyonun yüzde 13'e yükselmesinin ardından fiyat artışını durdurmak için faiz oranlarını yüzde 1,75'e yükseltmişti. 

İngiltere Merkez Bankası, bu yıl resesyona girilebileceği uyarısı yaparak, faiz oranlarının yükseltilmemesi halinde durumun "daha da kötüleşeceğini" belirtti. 

İngiltere'de yüksek enflasyon ve düşük büyümenin ana nedeni olarak Rusya'nın Ukrayna'yı işgali nedeniyle artan enerji faturaları olduğu vurgulandı.

İngiltere'de yılın son üç ayında beklenen durgunluk, Birleşik Krallık bankacılık sisteminin çöküşle karşı karşıya kaldığı ve kredilerin durma noktasına geldiği 2008 yılından bu yana görülen en derin kriz olabileceğine işaret edildi.