Tanklar dönemi bitiyor mu?

Birleşik Krallık ordusunun, orduda tank kullanımını "modası geçtiği" gerekçesiyle gereksiz gördüğü öne sürüldü. Hemen ardından da İran Şahı Rıza Pehlevi döneminden kalma tank alımı için ödenen fakat teslim edilmeyen askeri araçların parasını geri ödemeye hazırlandığı duyuruldu. Detaylar haberimizde…

İngiltere, İran'da hapiste bulunan vatandaşı Nazanin Zaghari-Ratcliffe'in serbest kalmasını sağlama adına, Şah Rıza Pehlevi yönetimi döneminde tank alımı için ödenen ancak teslim edilmeyen askeri araçların parasını Tahran'a geri ödemeye hazırlanıyor. Borcun, Tahran'a ödenmesinin ardından İran'da cezaevinde tutulan bazı İngiltere vatandaşlarının serbest bırakılması beklendiği kamuoyu ile paylaşıldı. 

110

Geri ödeme çalışmalarının hemen öncesindeki kısa bir süre içinde de Times gazetesi, Savunma Bakanlığı'nın silahlı kuvvetleri modernize etme programı kapsamında tankları tamamın ortadan kaldırma olasılığını düşündüğünü ortaya koydu. Gazete, orduda faaliyet gösteren 227 Challenger ve 388 Warrior piyade muharebe aracının modernizasyonunun yüksek maliyetleri nedeniyle böyle bir plan üzerinde çalışma yapıldığını aktardı. Habere göre, Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı, değişen koşulların siber silahlara, uzaya ve diğer gelişmiş teknolojilere daha fazla yatırım gerektirdiği bir dönemde tankların modası geçmiş bir savunma aracı olduğuna inanıyor.

210

Ancak bakanlık bunun yanında envanterde bulunan tankları yükseltmeyi ve Almanya'dan Leopard 2 tankları satın almayı düşünüyor. Başbakan Boris Johnson'ın Temmuz ayında, Birleşik Krallğın koronavirüs salgınının ikinci dalgası, mevsimsel grip salgını, olası seller ve geçiş dönemi aralık ayı sonuna kadar sona erecek olan Brexit süreciyle ilgili orduyu ülkeyi tehdit eden dört felakete karşı hazır olmaya çağırmıştı. 

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, bu bağlamda ilk defa olmak üzere bir açıklama yaptı ve çifte vatandaş Zaghari-Ratcliffe de dahil olmak üzere İngiliz vatandaşlarının serbest bırakılmasının önünü açacak meblağı ödemeye çalıştıklarını kabul etti. Wallace, aileleri temsil eden avukatlara, hükümetin borcu ödemek için tüm yasal yolları araştırdığına dair bilgi ve güvence verdi. Bu, Londra'nın ilk kez resmi ağızdan hükümetin borçlu olduğunu kabul ettiği anlamına geliyor. 

410