İngiltere'de, 75 milyon sterlin tutarındaki destekleme fonu başvuruları açıldı

İngiltere hükümeti nükleer yakıt üretimini artırmak ve Rusya’ya olan bağımlılığın sona erdirilmesi amacıyla oluşturulan 75 milyon sterlin tutarındaki destekleme fonu için başvuruların açıldığını açıkladı.

İngiltere hükümeti tarafından temmuz ayında kurulmasına karar verilen fon, nükleer yakıt üretme sürecinde uranyum dönüşümüne yatırım yapan özel işletmelere mali yardımda bulunulmasını öngörüyor.

Nükleer elektrik üretim kapasitesinde planlanan yeniliklerin, İngiltere'nin dışarıdan aldığı doğal gaza bağımlılığını düşürmesi planlanıyor.

Hükümetin oluşturduğu fondan yararlanmak isteyenlerin 20 Şubat’a kadar başvuruda bulunabileceği belirtiliyor.

Euronews’e göre hükümet, şu ana kadar 75 milyon sterlin tutarındaki fondan 13 milyon sterlinin ülkenin kuzeybatısında faaliyet gösteren Springfields nükleer yakıt üretim tesisine verilmesine karar verildiğini açıkladı.

İngiltere Enerji Bakanı Graham Stuart yaptığı basın açıklamasında, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından gaz fiyatlarındaki rekor artışa işaret ederek, bu yeni durumun daha fazla yerli yenilenebilir enerjiye olan ihtiyacı bir kez daha ortaya koyduğunu bildirdi.

Bakan Stuart, ülkenin enerji üretimi kapasitesini artırmak için daha fazla nükleer enerji tesisi inşa edilmesinin gerekli olduğunu söyledi.