İngiltere ekonomisi 2020'de yüzde 9,9 küçüldü

İngiltere ekonomisi, koronavirüs salgınında getirilen sınırlamaların gayri safi yurt içi hasılayı düşürmesi ile birlikte geçen yıl yüzde 9,9 oranında küçülme kaydetti. Ulusal İstatistik Kurumu (ONS), rekor düzeydeki küçülmenin, ülke tarihinde görülen en büyük ekonomik daralmanın iki katından fazla olduğunu belirtti. İ

İngiltere'de GYİH ilk kez İkinci Dünya Savaşı'nın hemen ardından hesaplanmıştı ve yıllık küçülme oranı hiçbir zaman yüzde 4,1 oranının üstüne çıkmamıştı. Fakat uzmanlar, Merkez Bankası'nın yurt içi hasılayı hesaplama kriterlerinin yüz yıllar öncesine dayandığını belirterek, 2020'deki küçülmenin 1709'dan beri görülen en büyük ekonomik daralma olabileceğini açıkladı.

Yüzde 9,9'luk küçülme oranı, ekonomin büyük oranda hizmet sektörüne bağımlı olmasıyla açıklanıyor. Hizmet sektörü, karantina önlemleri sırasında ciddi şekilde zarara uğradı. ONS'nin verilerine göre Ekim-Aralık dönemini kapsayan sonra çeyrekte ekonomi yüzde bir oranında büyüdü. Büyüme oranı Aralık'ta yüzde 1,2 oldu. Kasım'da ekonomi yüzde 2,3 daralmıştı.

Aralık ayında konaklama ve yeme-içme sektörüyle araba satışlarında toparlanma görüldü.

ARALIK AYINDAKİ BÜYÜME ÇİFT DİPLİ RESESYONU ÖNLEDİ

Aralık'taki bu büyüme sayesinde İngiltere, 1970'lerden bu yana ilk kez çift dipli resesyona girmekten kurtuldu.

Resesyon, ekonominin iki çeyrek üst üste küçülmesini ifade ediyor. Çift dipli resesyon kavramı ise bir ekonominin resesyondan çıktıktan hemen sonra tekrar daralması şeklinde açıklanabilir.

Maliye Bakanı Rishi Sunak, verileri şöyle yorumladı:

"Bugünkü rakamlar ekonominin, tüm dünyayı etkileyen pandemide ağır bir darbe aldığını gösteriyor. Kış döneminde ekonominin direncine ilişkin bazı olumlu işaretler olmasına karşın mevcut karantina önlemleri birçok insanı ve işletmeyi etkilemeye devam ediyor. Bu nedenle, istihdamı, işletmeleri ve insanların geçim kaynaklarını korumaya odaklanıyoruz."

Ekonomistler yürürlükteki sınırlamaların bahara kadar devam etmesinin beklendiğine dikkat çekerek bunun ekonomiye etkilerinin önümüzdeki aylarda da hissedileceğini söylüyor.

“BAHARDA TOPARLANMA GÖRÜLEBİLİR”

Ulusal Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Enstitüsü'nün kıdemli ekonomi uzmanlarından Kemar Whyte, "Yılın ilk çeyreğinde keskin bir düşüş bekliyoruz. Ancak ikinci çeyreğin başından itibaren sınırlamaların kalkması ve aşılama programının sonuç vermesiyle birlikte büyüme bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

ONS'nin verileri aynı zamanda İngiltere'nin geçen yıl büyük ekonomilerin neredeyse tamamından daha çok küçüldüğünü de ortaya koyuyor. İspanya'da ise ekonomi geçen yıl yüzde 11 daralmıştı.

ÜLKEDE COVID-19’DAN ÖLENLERİN SAYISI 115 BİNİ AŞTI

İngiltere, koronavirüs salgınında Avrupa'da en çok kişinin hayatını kaybettiği ülke konumunda. İngiltere aynı zamanda nüfusa oranla en fazla ölümün görüldüğü ülkeler arasında. Ancak uzmanlar, İngiltere'de aşı yapılan kişi sayısının diğer Avrupa ülkelerindekinden daha fazla olduğuna dikkat çekerek bu yılın sonlarında ekonominin toparlanmasını bekliyor.