İngiltere Merkez Bankası'ndan dijital pound atağı

İngiltere’de merkez bankasına bağlı bir dijital para birimi oluşturulması üzerine çalışıldığı açıklandı. İngiltere Merkez Bankası’nın yaptığı açıklamada, olası dijital paranın, nakit paradan ve banka mevduatlarından ayrı bir varlık olacağı bildirildi.

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) verilerine göre, dünyada en az 52 ülke kendi merkez bankasına bağlı dijital para birimi geliştirmek için çalışmalar yürüyor. Çin’in ardından İngiltere de merkez bankası dijital parası (CBDC) çıkarmaya yönelik çalışmalar yaptığını duyurdu.

Brexit sonrası İngiltere finans sektörünü daha inovatif kılmayı umduklarını belirten İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak, bu kapsamda dijital poundun uygunluğu üzerine çalışılacağını açıkladı. İngiltere Merkez Bankası (BoE) ve İngiltere Hazinesi’nin yürüttüğü çalışmalar kapsamında, hane halkı ve işletmelerce kullanılmak üzere dijital para (dijital pound) çıkarılma olasılığı değerlendirilecek.

NAKİT PARA VE BANKA MEVDUATLARINDAN FARKLI OLACAK

İngiltere Merkez Bankası’nın sitesinde yayınlanan duyuruda, olası dijital paranın nakit para ve banka mevduatlarının yerine geçmeyeceği belirtildi. Ayrı bir değer varlığı olarak çıkarılması planlanan dijital paranın ihracı konusunda ise henüz karar verilmediği açıklandı. Öte yandan, dijital poundun çıkarılması yönünde paydaşlarla riskler ve faydalar hakkında görüşmelerin yapılacağı ve ardından karar verileceği ifade edildi.

ULUSLARARASI ÖRNEKLER İNCELENECEK

İngiltere Merkez Bankası’nın dijital para olasılığının çalışılması için oluşturduğu ekibin eş başkanlığını İngiltere Merkez Bankası Finansal İstikrardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Jon Cunliffe ve İngiltere Hazinesi'nin Finansal Hizmetler Genel Müdürü Katharine Braddick yapacak. Çalışmalar kapsamında, potansiyel bir merkez bankası dijital parasının hedefleri, kullanım örnekleri, fırsatları ve riskleri araştırılacak. Bunun yanı sıra, İngiltere'nin küresel inovasyonun ön saflarında yer alması için uluslararası merkez bankası dijital para girişimleri incelenecek.