İngiltere’de önemli gelişme: Devlet Bakanı Gavin Williamson istifa etti

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak’ın kabinesinde Devlet Bakanı olarak görevde bulunan Gavin Williamson, hakkında çıkan zorbalık iddialarının ardından istifa ettiğini açıkladı.

Williamson, İngiltere’de daha önce Muhafazakar Parti’nin parlamento disiplininden sorumlu Wendy Morton’a hakaret dolu mesajlar gönderdiği iddiaları ile gündeme gelmişti.

Görevinden istifa ettiğini duyuran Williamson, Başbakan Sunak’a hitaben yazdığı istifa mektubunu sosyal medya hesabından paylaştı.

Söz konusu mektupta, hakkındaki iddiaların tanımını reddeden Williamson, bu iddiaların, hükümetin İngiliz halkı için yaptığı iyi işlerle ilgili dikkatleri dağıttığının farkında olduğunu belirtti.

Williamson, “Bu nedenle, devam eden şikayet sürecine tam olarak uymak ve adımı herhangi bir yanlıştan temizleyebilmek için hükümetteki görevimi bırakıyorum” dedi.

Williamson, Sunak’ın başbakanlık görevine başlamasının ardından kabinede istifa eden ilk bakan oldu.

Önceki hükümetlerde Eğitim Bakanı ve Savunma Bakanı olarak görev yapan Williamson’ın, Kraliçe 2. Elizabeth’in cenaze törenine dahil edilmemesi ile ilgili Wendy Mortan’a küfürlü mesajlar gönderdiği iddia edilmişti.

Diğer yandan, eski bir Savunma Bakanlığı yetkilisi de Williamson’ın zorbalığına maruz kaldıklarını iddia etmişti.