Çin heyetine Westminster Hall'de engelleme

Kraliçe II. Elizabeth'in Westminster Hall'de halkın ziyaretine açılan tabutunu görmek isteyen Çinli heyetin engellendiği ortaya çıktı. Çin, İngiltere'yi Kraliçe'nin ölümü üzerine 'misafirlere uygun görgü' göstermemekle suçladı.

8 Eylül'de hayatını kaybeden Kraliçe II. Elizabeth'in naaşı, Westminster Hall'de halkın ziyaretine açılmıştı. İngiliz halkı sekiz kilometreyi bulan kuyruk oluştururken Avam Kamarası Sözcüsü Sir Lindsay Hoyle'un  Pekin temsilcilerinin Westminster Hall'a girişini yasakladığı ortaya çıktı. 

Çin hükümet heyetinin Kraliçe II. Elizabeth'in ziyaret edildiği Westminster Hall'e alınmayacağının duyurulması üzerine Pekin hükümeti İngiltere'yi 'misafirlere uygun görgü' göstermemekle suçladı.

BBC ve Politico'da yer alan haberlere göre, Parlamento ile Çin hükümeti arasında milletvekillerine yaptırım uygulanması konusunda uzun süredir devam eden bir anlaşmazlık nedeniyle Sir Lindsay'in erişim talebini reddettiğini bildirdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, raporu henüz görmediklerini, ancak ev sahibi olarak İngiltere'nin "diplomatik protokolleri desteklemesi gerektiğini" söyledi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü açıklamasında, "Söylemek istediğim şey, Kraliçe II. Elizabeth'in cenazesinin Birleşik Krallık için önemli bir olay olduğu. Birleşik Krallık'ın daveti üzerine etkinliğe katılan yabancı heyetler, Kraliçe'ye saygının ve Birleşik Krallık'la ilişkilere verilen önemin bir göstergesi. Ev sahibi olarak Birleşik Krallık, diplomatik protokolleri ve misafirlere karşı uygun görgü kurallarını desteklemelidir" ifadelerini kullandı.