İngiltere basınında çarpıcı iddia: "Milletvekilleri Tayvan'a gidebilir"

İngiltere basınında yer alan haberlerde, İngiliz milletvekillerinin yıl sonunda Tayvan’ı ziyaret etmeyi planladıkları iddia edildi.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin olası Tayvan ziyareti nedeniyle Pekin ile Washington arasındaki gerilim her geçen gün büyüyor.

Dünya kamuoyu Pelosi’nin ziyaretine odaklanırken, İngiliz basınında yer alan bir haberde İngiltere Parlamentosu’nun bir alt kanadı olan Avam Kamarası’ndan Dışişleri Komitesi’nin kasım veya aralık ayında Tayvan’ı ziyaret etmeyi planladığı öne sürüldü.

Söz konusu haberde, ilk olarak bu yılın başlarında yapılması beklenen ancak heyetin bir üyesinin koronavirüs testinin pozitif çıkması nedeniyle ertelenen gezinin, İngiltere’nin Tayvan’a verdiği desteği göstermeyi hedeflediği kaydedildi.

Haberde, Muhafazakar Parti milletvekili Tom Tugendhat’ın bu yıl Tayvan’a ziyaret edecek heyete başkanlık etmesinin beklendiği belirtildi.

Heyetin Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen ile görüşüp görüşmeyeceğinin belli olmadığı ifade edilen haberde, heyetin şu anda ziyaretin tarihleri de dahil olmak üzere gezinin ayrıntıları üzerinde çalıştığı aktarıldı.

İngiltere’nin bu ziyaretle birlikte Tayvan ile bağlarını güçlendirmek istediği belirtildi.

İngiltere’deki Tayvan temsilciği de; Tayvan’ın İngiltere’den yapılan ziyaretler de dahil olmak üzere Londra ile ilişkilerini güçlendirmek için her türlü fırsatı memnuniyetle karşıladığını açıkladı.