Daily Mail gazetesinden Pakistan Başbakanı hakkında açıklama

İngiliz Daily Mail gazetesi, 2019 yılında yayımladığı, Pakistan Başbakanı Şerif’in İngiltere Uluslararası Kalkınma Departmanı’nın (DFID) Pakistanlı depremzedelere yönelik fonlarını zimmetine geçirdiği iddiaları sebebiyle özür diledi.

Daily Mail tarafından yapılan açıklamada, 2019 yılında Pakistan’ın Ulusal Mali Sorumluluk Bürosu’nun (NAB) Başbakan Şahbaz Şerif hakkında yürüttüğü bir soruşturmaya ilişkin haberin yayımlandığı belirtildi.

Açıklamada, haberde, soruşturmada bahsi geçen paranın, DFID’ın Pencap eyaletine hibe ettiği paranın bir miktarını içerdiğinin iddia edildiği kaydedildi.

Söz konusu açıklamada, “Şerif’in NAB tarafından İngiliz kamu parası veya DFID hibe yardımıyla ilgili herhangi bir görevi kötüye kullanmakla suçlanmadığını kabul ediyoruz. Bunu açıklığa kavuşturmaktan ve bu hata için Sayın Şerif’ten özür dilemekten memnuniyet duyuyoruz” denildi.

Daily Mail, söz konusu iddiaların bulunduğu haberin tüm platformlardan kaldırıldığını açıkladı.

Gazete, 2019’da yayımladığı bir haberde, Pakistan Başbakanı Şerif ve ailesinin depremzedelere yönelik fonları çaldığını öne sürmüştü.

Sputnik’in aktardığına göre, Başabakan Şerif, 2020’de kendisi hakkında ‘yalan ve karalayıcı’ haber yayımladığı gerekçesiyle Daily Mail gazetesi ve haberi yapan muhabiri David Rose hakkında İngiltere’de Yüksek Mahkemede dava açmıştı.

DFID tarafından yapılan açıklamada da; depremzedeler için hibe edilen paranın bir miktarının Şerif ve ailesi tarafından zimmete geçirildiği iddiaları reddedilmişti.