İngiliz bakan dikkat çekici tespitlerde bulundu

İngiltere Genelkurmay Başkanı Sir Nick Carter, İngiltere'nin Rusya ve diğer ülkelerden gelen siber saldırılar nedeniyle "her gün savaş halinde olduklarını" açıkladı. Peki İngiliz bakan tespitinde haklı mı?

Eski CIA Direktörü David Petraeus ile birlikte katıldığı düzenlenen bir etkinlikte konuşan Sir Nick Carter, yeni dünyada barışla savaş arasındaki ayrımın yok olduğunu söyledi.

İngiltere merkezli Telegraph gazetesinde yer alan haberde Carter, rekabetle çatışma arasındaki çizginin artık ortadan kalktığını vurguladı:

Şu an kendimi savaşta hissediyorum ama bu geçmişte tanımladığımız türden bir savaş değil. Bunun nedeni ise devlet dışı güçlerle yürütülen düşünce savaşlarının ve büyük güçler arası rekabetin bizi her gün tehdit eder hale gelmesi.

Savaşların artık internete ve uzaya taşındığını söyleyen Genel Kurmay Başkanı Sir Nick Carter, geleneksel savaşlara dair konseptlerinin güncelliğini yitirmekte olduğunu açıkladı ve "Artık sizi öne geçirecek şey bilgi akışının her şeyi nasıl bir araya getirdiği ve her seviyede nasıl düzgün bir şekilde entegre olacağımız.İşimizin merkezinde bilgi olacak. Geleceğin savaşları bilgi merkezli olacak.’' tespitinde bulundu

Açıklamalarına bu minvalde devam eden Carter, ’'Savaş esasında siyasi bir fonksiyon taşır. Ama insan etkileşimleri çok daha karmaşık bir şekilde olacak ve kara, hava ve suyun yanı sıra uzay ve siber alanda da gerçekleşecek.” açıklamasında bulundu

Aynı etkinlikte konuşan David Petraeus ise Çin'in son 40 yıldaki yükselişinin insanlık tarihinde eşi benzeri görülmediğini, "rövanşist" Rusya'nın tavırlarının uluslararası normları birer birer yok ettiğini aktardı.

Bu iki ülkenin uluslararası angajman kurallarına dair yorumlarının silahlı çatışmaların nasıl ele alınacağına dair etik ve yasal temelleri zayıflattığını belirten Petraeus, "Rusya beş yıl öncesine kıyasla daha büyük bir tehdit" açıklamasında bulundu.

RUS SENATÖRDEN CEVAP

İngiliz bakanın sözlerini Twitter hesabından paylaştığı mesajla yorumlayan Puşkov, “İngiltere’nin yeni Savunma Bakanı, Rusya ile ‘soğuk savaş’ halinde olduğunu duyurmuş. Kendisine hiçbir şekilde yardımcı olamayız. Yatıştırıcı ilaç alsın” tespitinde bulundu.

İNGİLİZ BAKAN HAKLI MI?

Gelişen telekomünikasyon ve iletişim araçları ile birlikte hayatın internet aracılığıyla dijitalleşmesi yeni bir savaş alanının ortaya çıkmasına neden oldu. İnsanın doğasıyla da ilgili olan bu durum, hayatın büyük oranda internete taşınmaya başlamasıyla birlikte bir insan ürünü olan savaşların da internet ortamına taşınmasını beraberinde getirdi. Saatte yaklaşık 2 milyon siber saldırının gerçekleştiği dünyada devlet kurumları, bankalar, normal sıradan vatandaşlar hedef alınabilmektedir. Uzay ve uydu teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte gözlem ve casusluk gücünü artıran ülkeler, hayatın her anında istihbarat toplamaya ve rakip ülkelerin hareketlerini izlemeye çalışmaktadır. Buna tepki olarak da kendini savunmak isteyen diğer ülkeler uydu sistemlerini etkisiz hale getirmek amacıyla siber saldırı düzenlemekte ve bu durum adı konulmamış bir savaş türünün ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Sonuç olarak, gelişen teknoloji ile birlikte, sanal dünya veya siber alemde gerçekleşen bu tip hadiselerinin arka planında, gücü elinde bulunduran tarafların birbirlerine karşı olan niyetleri ve tutumları yer almaktadır.