İmran Han'a yönelik 'terör' suçlaması düşürüldü

Pakistan'ın eski başbakanı İmran Han'a yönelik terör suçlamaları yüksek mahkeme tarafından alınan karar ile düşürüldü.

Nisan ayında yapılan güven oylamasının ardından istifa etmek zorunda kalan Pakistan eki başbakanı İmran Han hakkında "terörle mücadele" yasasına dayanarak soruşturma başlatılmıştı. 

Pakistan polisi, İmran Han'ın polis ve yargı mensuplarını tehdit etmekle suçlanmış, yapılan açıklamada, "İmran Han'ın konuşma biçimi ve tehditleri polis, yargı, halk arasında korku ve teröre neden oldu ve ülkenin barışına zarar verdi" ifadeleri kullanılmıştı. 

Suçlamalar, İmran Han'ın İslamabad'da yaptığı hükümet karşıtı mitingde partisinin Özel Kalem Müdürü Şahbaz Gill'in tutuklandıktan sonra işkence gördüğünü bir kere daha öne sürmesinin ardından gelmişti. 

Pakistan yüksek mahkemesi bu abah aldığı bir karar ile İmran Han hakkındaki terör suçlamalarını düşürdü. 

Reuters'a açıklama yapan İmran Han'ın avukatlarından birisi, eski başbakanı rahatlatacağını ifade ederek, "Ancak Imran Han aleyhindeki dava bozulmadan kalacak, bu şimdi terörle mücadele mahkemesi yerine sıradan bir mahkemede görülecek" dedi. Karara ilişkin açıklama yapan Avukat Babar Awan, "Bu, yalnızca bunların uydurma suçlamalar olduğunu ve sadece siyasi mağduriyet için bir araç olduğunu kanıtlıyor" diyerek muhalifleri işaret etti.