İngiltere'de İşçi Partili vekil Imran Hussain gölge bakanlık görevinden istifa ettiğini açıkladı

İngiltere’de ana muhalefet partisi konumunda bulunan İşçi Partisi milletvekili Imran Hussaın, İsrail’in Gazze’de insanlık suçu işlediğini söyledi ve Çalışanlar İçin Yeni Anlaşmadan Sorumlu Gölge Bakanlık görevinden istifa ettiğini açıkladı.

İşçi Partili milletvekili Imran Hussain, sosyal medya platformu X hesabından parti lideri Keir Starmer'a seslendiği istifa mektubunu paylaşarak gölge bakanlık görevinden istifa ettiğini açıkladı. Yaklaşık 8 yıldır partinin farklı gölge bakanlıklarında görev yaptığını belirten Hussain, Starmer'ın İsrail-Filistin çatışmaları konusundaki fikir ve söylemleri ile Gazze'de ateşkes karşıtı düşünceleri nedeniyle istifa ettiğini duyurdu.

Imran Hussain, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi: "Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri'nin de çağrıda bulunduğu üzere ateşkesi güçlü bir şekilde savunabilmek istiyorum. Bunu tamamıyla yapabilmek için bu akşam İşçi Partisi'nin gölge bakanlığından ayrılıyorum"

Çatışmaların başladığı 7 Ekimden bu yana 10 binin üzerinde Filistinli ile 1400 İsraillinin öldürüldüğünün altını çizen Hussain, Gazze'de abluka ve ayrım gözetmeden yapılan saldırılar devam ettikçe bu sayıların daha da artacağını vurguladı.

Hussain açıklamasında, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres'in "Gazze, çocuklar için mezarlığa dönüştü" hitaben, "Bu kriz daha da büyürken BM Genel Sekreteri'nin, BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri'nin, BM kurumlarının, birçok hükümetin, Oxfam, Save The Children ve Uluslararası Af Örgütü gibi sivil toplum örgütlerinin savunduğu insani ateşkes talebinin güçlü bir destekçisi olmak istiyorum" ifadelerini kullandı.