IMF: 2022 kripto para raporu hazır

IMF, Dünyanın en büyük ekonomisini oluşturan 20 ülke (G-20) dijital paranın kullanımıyla alakalı Dünya Bankası ve Uluslararası Ödemeler Bankası iş birliğiyle bir rapor hazırladı. G20, 2022’nin sonuna kadar merkez bankası dijital para tasarımının, (CDBC) sabit coin çerçevesi ve deneylerini tamamlamayı hedefliyor…

IMF, tarafından 2022 dijital paralar ve Blockchain raporunda G20 ülkeleri, IMF, Dünya Bankası ve BIS’in, 2022’nin sonuna kadar merkez bankası dijital para tasarımı, sabit coin çerçevesi ve deneylerini tamamlamış olması planlanıyor. Uzmanlara göre projenin 2022’ye sarkmasının ana sebeplerinden biri dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını olduğu söyleniyor. 

110

Hazırlanan raporda, IMF ve Dünya Bankası’nın 2025’in sonuna kadar ülkeler arasındaki CBDC işlemlerini kolaylaştıracak teknik kapasiteye sahip olmasının beklendiği de belirtildi. ABD merkezli 2008 krizinden sonra oluşan Finansal İstikrar Kurulu (FSB) da ülkelerin sınır ötesi ödemelerde karşılaştıkları zorlukları aşmayı sağlaması beklenen CBDC’leri detaylı bir şekilde inceleyeceğini ve denetleyeceğini de açıkladı.

210

Raporda, CBDC sisteminin eski geleneksel sisteme bağlanması, yüksek hacimli işlemleri kısa sürede çözebilmesi, mevcut para birimlerine çevrilme özelliğine sahip olması, saldırılara karşı korunaklı olması, ülkelerin kendi regülasyonlara uyabilmesi ve ödemelerin kolay olması açısından bazı yönleriyle nakit paraya benzemesi gerektiği belirtildi.

FACEBOOK SAF DIŞI EDİLMEK Mİ İSTENİYOR?

CBDC’lerin aynı zamanda, sınır ötesi ödemeleri kolaylaştırabileceği, Facebook’un hazırladığı Libra benzeri kurumsal dijital para birimlerine karşı koyabileceği ve korona virüs salgını gibi acil durumlarda fon ödemelerini sorunsuz tüketicilere aktarabileceği bilgisi verildi.

410