IMF Başkanı: “Doğu ve Orta Avrupa ekonomileri, Batı Avrupa’dan daha hızlı büyüyecek”

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, Orta ve Doğu Avrupa’da bulunan Üç Deniz İnisiyatifi ekonomilerinin 2025 yılına kadar Batı Avrupa’daki 15 AB ekonomisinden yılda yaklaşık yüzde 1.2 daha fazla büyüyeceği yönünde tahminde bulundu.

IMF Başkanı Kristalina Georgieva, Üçlü Deniz Zirvesi ve İş Forumu’nda Avrupa ekonomileri üzerine açıklamalarda bulundu. Georgieva, Orta ve Doğu Avrupa’daki 12 AB üyesini kapsayan Üç Deniz İnisiyatifi ekonomilerinin Batı Avrupa’daki ülkelerden daha iyi performans sergilemeye devam ettiğini söyledi.

Georgieva, İnisiyatif ülkelerinin 2015-2019 yılları arasında ortalama yüzde 3,8’lik gayrisafi yurtiçi hasıla (GSYH) büyümesi sağladığını dile getirirken, bunun 15 AB ülkesinin oranından neredeyse iki kat fazla olduğunu belirtti.

Üç Deniz İnisiyatifi ekonomilerinin geçen yıl ortama yüzde 4 küçüldüğünü söyleyen Georgieva, Batı Avrupa’daki daralmanın bunun yaklaşık iki katı büyüklüğünde olduğunu kaydetti.

Georgieva, İnisiyatif ekonomilerinin 2025 yılına kadar 15 AB ekonomisinden yılda yaklaşık yüzde 1.2 daha fazla büyüme kaydetmesinin beklendiğini dile getirdi.

Georgieva, “2021 yılının bölgenin 2019’daki GSYH seviyesine ulaşacağı bir yıl olmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Adriyatik, Baltık ve Karadeniz’i kapsayan Üç Deniz İnisiyatifi’nde; Avusturya, Hırvatistan, Litvanya, Bulgaristan, Macaristan, Estonya, Çekya, Slovenya, Polonya, Romanya, Letonya, Slovakya gibi ülkeler bulunuyor.