İsrail'de daha önce bilinmeyen antik bir insan türü keşfedildi

İsrail Tel Aviv Üniversitesi'nden araştırmacılar, Ramla yakınlarında 100 bin yıldan daha uzun bir süre önce homo sapienslerle birlikte yaşamış, daha önce bilinmeyen bir antik insan türü tespit edildi.

İsrail'in Ramla kenti yakınlarında çalışan araştırmacılar, çok eski bir insan grubundan kalıntılar keşfetti. Kalıntıların "son kurtulanlarından" birini temsil ettiğine inanan uzmanlar, 140 bin ila 120 bin yıl önce yaşamış bir bireye ait kısmi kafatası ve çene parçalarını yayınladı.

Tel Aviv Üniversitesi'nden araştırmacılar bulunan kalıntıların binlerce yıl önce bölgeden yayılmış olabilecek ve Avrupa'da Neandertallere ve Asya'daki benzer insan gruplarından daha eski bir tür olabileceğini duyurdu. 

Bilim insanları keşfedilen bu yeni soya "Nesher Ramla Homo tipi" adını verdi. Tel Aviv Üniversitesi'nden Dr. Hila May, bu keşfin, insan evrimini ve özellikle de Neandertallerin nasıl ortaya çıktığını yeniden şekillendireceğini vurguladı. 

Araştırmacılar, Nesher Ramla Homo soyunun ilk üyelerinin yaklaşık 400 bin yıl önce Yakın Doğu'da bulunmuş olabileceğini düşünüyor. 

Prof. Israel Hershkovitz Hindistan ve Çin'de de araştırmalar yaptığını vurgulayarak, Doğu Asya'daki arkaik insanlar ile Avrupa'daki Neandartaller arasında bir bağlantı olduğunu iddia ederek, "Doğu Asya'da bulunan bazı fosiller, Nesher Ramla'nın yaptığı gibi Neandertal benzeri özellikler gösteriyor" dedi.