Ermenistan ve Erbil ile karşılıklı uçuşlar 2 Şubat'ta başlıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, uzun süren gergin seyreden ilişkilerin ardından 2 Şubat'ta Türkiye, Ermenistan ve Erbil arasında karşılıklı uçuşların başlayacağını açıkladı.

Azerbaycan ve Ermenistan arasında başlayan ve Azerbaycan ordusunun zaferi ile sonuçlanan Dağlık Karabağ Savaşı'nın ardından Ankara - Erivan hattında ilişkilerin normalleşmesi amacıyla adımlar atılmıştı. 

14 Ocak'ta Rusya'nın Moskova kentinde gerçekleşen Serdar Kılıç ve Ruben Rubenyan görüşmesinin ardından Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nda kritik bir açıklama geldi. 

Yapılan resmi açıklamada, "Türkiye-Ermenistan arasındaki görüşmeler devam ederken, bu gelişme sonrasında karşılıklı uçuşların başlamasına karar verildi. Ermenistan’a 2 Şubat’ta, Irak’ın Kürdistan Bölgesel Yönetimi Erbil’e ise 24 Ocakta uçuşlar başlayacak" ifadeleri kullanıldı. 

Türkiye - Ermenistan arasındaki görüşmelerin de devam ettiğine vurgu yapılan açıklamada, Pegasus Havayolları'nın İstanbul Sabiha Gökçen ve Erivan hattında haftada üç gün uçuş gerçekleştirileceği belirtilerek, "Ermenistan tarafında Fly One Armenia havayolu şirketine de Erivan-İstanbul hattında haftada 3 uçuş izin verildi. Varılan mutabakata göre ilk uçuşlar 2 Şubat'ta karşılıklı olarak başlayacak. Fly One Armenia uçağı saat 19.50'de İstanbul Havalimanı’na iniş yapacak. Pegasus uçağı ise aynı akşam 23.35'te Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan kalkacaktır" denildi.

Öte yandan Gaziantep - Erbil arasında da karşılıklı uçuşların başlayacağı da duyuruldu. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı açıklamasında, "Anadolujet'in Gaziantep-Erbil uçuşları 24 Ocak'ta başlıyor. Karşılıklı yapılacak uçuşlar, haftada 2 gün olmak üzere pazartesi ve perşembe günleri gerçekleştirilecek” ifadelerine yer verildi.