Aliyev, Brüksel’deki görüşmeye katılmama kararı aldı

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile 7 Aralık’ta Brüksel’de gerçekleştirilmesi planlanan görüşmeye katılmayacağını açıkladı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, ‘Orta Koridor Boyunca: Jeopolitik, Güvenlik ve Ekonomi’ uluslararası konferansında açıklamalarda bulundu.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı, “Brüksel’deki görüşmenin 7 Aralık’ta yapılması gerekiyordu. Ancak dün Hikmet Hacıyev (Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı) bana Charles Michel’in (Avrupa Konseyi Başkanı) ofisinin kendisiyle temasa geçtiğini ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın ancak Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un katılması durumunda görüşmeyi kabul edeceğini söylediklerini bildirdi” ifadelerini kullandı.

Aliyev, Paşinyan’ın Macron’un Brüksel görüşmesine katılma şartını ‘barış görüşmelerini bozma girişimi' olarak gördüğünü kaydetti. 

Aliyev, Fransa’nın artık Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi sürecinde yer almasının düşünülemeyeceğini vurguladı.

Aliyev, “Ve bu bizim değil, onların suçu çünkü ne ABD ne de Rusya hiçbir zaman resmi olarak taraf tutmadı. Bu, 7 Aralık’ta Brüksel’de yapılması planlanan görüşmenin gerçekleşmeyeceği anlamına geliyor. Diğer alternatifleri değerlendireceğiz. Kimin ve hangi platformda ara buluculuk yapacağına bakacağız” dedi.

Diğer yandan, Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya’nın Bakü-Erivan ihtilafını kendi platformunda çözmeye hazır olduğunu ve her türlü çabayı göstermeye devam edeceğini belirtti.

Peskov, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Rusya sadece hazır olduğunu değil, aynı zamanda iki devlete sorunu çözme ve bir barış anlaşması imzalama konusunda yardımcı olmak için çalışmalarına devam ettiğini de sürekli olarak belirtiyor” dedi.