40 lider İklim Zirvesi'nde buluştu

Dünya çapında 40 liderin katıldığı İklim Zirvesi, ABD Başkanı Joe Biden’ın ev sahipliğinde başladı. Pandemi nedeniyle çevrim içi gerçekleştirilen zirveye Cumhurbaşkanı Erdoğan da katıldı. Pandemi nedeniyle çevrim içi oturumlar yapılacak.

ABD Başkanı Joe Biden’ın 26 Mart’ta yaptığı davet üzerine 40 ülkenin lideri İklim Zirvesi’nde buluştu. Açılış oturumunu Biden ve yardımcısı Harris’in yaptığı zirve, iki gün boyunca sürecek.

Biden, açılış konuşmasında, iklim değişikliğine yönelik bilimin önemini ve eylem gerekliliğini vurguladı. Tüm sektörlere bu kapsamda önemli görevler düştüğünü belirten ABD Başkanı, ülkesinde sera gazı salınımını 2030’a kadar yarı yarıya indirmeyi planladıklarını açıkladı.

LİDERLERDEN ÖNEMLİ MESAJLAR

Rusya Devlet Başkanı Putin de zirveye katılan isimler arasında bulunuyor. Putin konuşmasında, iklim değişikliği konusunda uluslararası güç birliğinden yana olduklarını ifade etti.

Çin Devlet Başkanı Şi Çinping ise 2021-2025 yılları arasında ülkesindeki kömür tüketiminin kademeli olarak azaltılacağını belirtti.

Zirveye katılan isimlerden İngiltere Başbakanı Boris Johnson, iklim değişikliği konusunda ciddi adımlar atılmasını ve bu yıl içerisinde de ülkelerin bu konudaki kararlılığını göstermesi gerektiğini vurguladı.