2021'de dünyada sıcaklık rekoru kırıldı

Birden fazla ülkede yangın, sel ve afetlerin yaşandığı dünyada 2021 yılında sıcaklık rekoru kırıldı. Özellikle Afrika, geçtiğimiz tüm zamanların en sıcak haziran ve eylül aylarını yaşadı.

İklim üzerine istatistikler çıkararak yıllık analizler yayınlayan Maximiliano Herrera, geçtiğimiz yıl dünya çapında 400'den fazla meteoroloji istasyonunda sıcaklık rekoru kırıldığını duyurdu. 

Otuz yıldan uzun süredir iklim değişimini takip eden Herrera, 2021 yılının “aşırı olaylarla dolu” olduğunu ve muhtemelen en sıcak yıllardan biri olduğunu vurguladı. 


Afrika kıtasının tüm zamanların rekorunu kırdığını belirten Herrera, haziran ve eylül aylarında en sıcak günlerin yaşandığını ve 54.4 derece ölçüldüğünü belgeledi. 

Yunanistan'daki yangınlara ve Amerika'nın batı kıyısını vuran sıcak hava dalgasına ve Kenya'daki kuraklığa dikkat çeken gözlemlerini The Guardian'a yorumlayan Herrera, "Bunun fiziksel olarak mümkün olabileceğine asla inanmazdım" dedi. 

Herrera'nın Extreme Temperatures Around the World web sayfasında yayınlayan analize göre, Kanada, Dominik, İtalya, Fas, Umman, Tayvan, Tunus, Türkiye, BAE ve ABD'de de dahil olmak üzere 107 ülkede aylık sıcaklık rekorları kırıldı. 

 BM raporuna göre, küresel ısınma nedeniyle doğal afetlerin sayısı son 50 yılda beş kat artarken, bilim insanları tropik siklonlar, kasırgalar, seller ve kuraklık dahil olmak üzere dünya çapındaki birden fazla doğal afet yaşandığını vurguladı.