Borrell: Yunanistan ve Türkiye’deki yangınlar, iklim değişikliğinin keskin hatırlatıcıları

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, son dönemde Belçika ve Almanya’daki seller ile Türkiye ve Yunanistan’da görülen yangınların iklim değişikliği tehdidinin "keskin hatırlatıcıları" olduğunu vurguladı.

Birleşmiş Milletler (BM) bünyesinde bulunan Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli'nin (IPCC) 9 Ağustos'ta hazırladığı yeni rapora göre iklim değişikliğinin insanlığı tehdit ettiğini belirtti. Josep Borrell, "Başlıca jeopolitik sonuçlarıyla iklim değişikliği, insanlık tarihindeki tek ve en tehdit edici güvenlik sorunudur" değerlendirmesinde bulundu. Borrell, önümüzdeki 10 yılın, 2015 Paris Anlaşması’nın gerektirdiği gibi, küresel ısınmayı 2 derecenin altında tutmak için belirleyici bir önemde olduğunun altını çizdi.

GÜNEY AVRUPA'DAKİ SICAKLIKLAR İTALYA, İSPANYA ve PORTEKİZ’İ TEHDİT EDİYOR

Öte taraftan Avrupa’nın güneyinde yaşanan sıcak hava dalgasının İtalya, İspanya ve Portekiz’i etkileyebileceği belirtiliyor. İtalya’da Perşembe gününden bu yana 500’den fazla yangınla mücadele ediliyor. Meteoroloji uzmanlarına göre Kuzey Afrika’dan gelen sıcak hava dalgasının sıcaklıları mevsim normallerinin üzerine taşıdığı belirtiliyor. Güney İspanya, Guadalquivir Vadisi'nde sıcaklıkların 45 santigrat dereceye ulaşması bekleniyor. Meteoroloji servisinin aktardığına göre, Çarşamba günü İspanya'nın orta kesimindeki Ciudad Real’de sıcaklık 42 santigrat dereceye kadar çıktı. Portekiz Başbakanı Antonio Costa ise yaptığı açıklamada 2017’de 100’den fazla kişinin hayatını kaybetmesine neden olan yangınların bir daha yaşanmasını istemediğini vurguladı.

Sicilya’daki gözlem istasyonunda 48,8 santigrat derece olarak ölçülen havanın bu zamana kadar Avrupa’daki en yüksek sıcaklık olduğu ifade ediliyor. İtalya, İspanya ve Portekiz'de yangın riski endişe verici bir hal alırken, Akdeniz Yunanistan ve Cezayir'de haftalardır devam eden yangınların bu ülkelere sıçramasından korkuluyor.