Covid-19 salgını kışın nasıl bir seyir izleyecek?

İlk kez Çin’in Wuhan kentinde görülen ve tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını, son günlerde etkisini yeniden arttırdı. ‘Salgını daha önce yendiğini duyuran ülkelerde yaşanan bu artış koronavirüste ikinci salgın ihtimalini gündeme getirdi. Peki ikinci dalga geldi mi? Koronavirüs kışın nasıl bir seyir izleyecek ve aşı ne zaman hazır hale gelecek?

İlk kez 2019’un Aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve çok kısa bir süre içerisinde küresel bir salgın halini alan Covid-19 pandemisi panik yaratmaya devam ediyor. Dünya çapında 16 milyondan fazla insanı etkisi altına alan ve 652 binden fazla insanın ölümüne sebep olan salgın ne yazık ki etkisini yeniden göstermeye başladı. Daha önce salgını yendiğini duyuran Çin, Avustralya ve İspanya gibi ülkelerde vaka ve ölüm oranlarının artışa geçmesi, koronavirüste ikinci dalga korkusuna neden oldu.

Uluslararası kamuoyu ve uzmanlar, “Küresel bir ikinci dalga mı geliyor” sorusunu tartışmaya başlarken birçok uzman ve bilim insanı sosyal mesafe kurallarına geri dönülmesi ve işletmelerin tekrar kapatılması gerektiğini duyurdu.

NİSAN’DAN BERİ İLK KEZ TIRMANDI

Resmi verilere göre Nisan ayından beri en yüksek ikinci vaka sayısı olarak kayıtlara geçen bu verinin özellikle 3 farklı bölgedeki salgınlarla artış gösterdiği kaydedildi. Vakaların büyük bölümünün Xinjiang bölgesinde olduğunu açıklayan Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, Liaoning ve Kuzey Kore sınırında yer alan Jilin bölgesinde yeni vakalar tespit edildiğini söyledi.

Daha önce salgını yendiğini duyuran Avustralya’da da korkunç bir gün yaşandı ve 532 yeni vaka tespit edildiği duyuruldu. Pandemiden en çok etkilenen Avrupa ülkelerinden biri bir diğer ise İspanya’ydı. İspanya’da flaş bir iddia ortaya atıldı… İspanya’nın çok okunan gazetelerinden El Pais, ülke genelinde Covid-19’a bağlı sebeplerle yaşamını yitirenlerin sayısının resmi rakam olan 28.432’den yüzde 60 daha fazla olabileceğini öne sürdü. Eğer bu veriler doğrulanırsa, İspanya Birleşik Krallık’ın ardından Avrupa’da Covid-19’a bağlı en çok ölümün gerçekleştiği ülke haline gelir.

AŞI 2021 ORTASINDAN ÖNCE HAZIR OLMAYACAK

Vakalar hızla artarken aşı üreticisi firmalarda hükümetlerle tedarik anlaşmaları için görüşmelere hız verdi. Ancak tüm hızlandırma çalışmalarına rağmen, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Baş Araştırmacısı ve Kamu Sağlığı Birimi Başkanı Soumya Swaminathan, aşının kitlesel kullanımının en iyi ihtimalle 2021 yılı yaz aylarını bulabileceği ve pandemiyi bitirebilmek için aşının koruma oranının yüzde 70'in altında olmaması gerektiğini kaydetti.

Şu an 20'yi aşkın aşı adayı üzerine klinik araştırmaların yürütüldüğünü ifade eden, Soumya Swaminathan, ‘‘aralarından birkaçının işe yarayacağı konusunda umutluyuz. Hepsinin fiyaskoyla sonuçlanması büyük şanssızlık olur. Sonuçları 2021 başında almamız mümkün. Ardından aşının tamamlanması ve seri üretime geçilmesi gerekiyor. Pratik düşünecek olursak kitlesel olarak kullanılabilecek bir aşı 2021 ortasını bulacaktır. Önceden kestirmek zor ama bir aşı adayının başarı şansını yüzde 10 olarak düşünürsek bu, bir ya da iki adayın, hatta belki daha fazlasının başarılı olabileceği anlamına gelir’’ dedi.

COVİD-19 SALGINI KIŞIN NASIL BİR SEYİR İZLEYECEK?

Ayrıca aşı çalışmalarının beklenenden hızlı şekilde ilerlediğini kaydeden Swaminathan, ‘‘ Diğer hastalıklarla karşılaştırdığınızda şimdiye kadar gördüğümüz en hızlı ilerlemeye tanık olduk. Daha önce böyle bir duruma tanık olmamıştık’’ dedi ve kışın yaşanabilecek artışlara da dikkat çekti.

Londra Hijyen ve Tropikal Hastalıklar Fakültesi'nden Dr. Rachel Lowe’da, vaka sayıların artmasında mevsimler etkilerin olduğunu belirtti ve kötümser bir tahminle bu kış ülkede 250 bini aşkın ölüm olabileceği öne sürüldü.