Donald Trump, Joe Biden düellosu

ABD’de 3 Kasım’da yapılacak olan başkanlık seçimleri için yarışacak olan Donald Trump ve Joe Biden, Fox News’in canlı yayınında kozlarını paylaştılar. Pek çok konu üzerine tartışma gerçekleştiren ikilinin zaman zaman iddiaları ve söylemleri dikkat çekti. İşte ikilinin canlı yayın atışmasında öne çıkan 5 konu…

Amerika Birleşik Devletleri’nde 3 Kasım’da yapılacak seçimler öncesinde Cumhuriyetçilerin başkan adayı Trump ve Demokratların başkan adayı Joe Biden ilk canlı yayın karşılaşmasına çıktılar. İki aday Clevland’da Fox News sunucusu Chris Wallace’ın moderatörlüğünde ilk canlı yayın tartışmasını gerçekleştirdi. Canlı yayın tartışmasında ağırlıklı olarak iç politika gündemi ve 3 Kasım seçimleri tartışılırken, adayların birbirlerine yönelik sert eleştirileri gözlerden kaçmadı. Peki tartışmada öne çıkan başlıklar neler oldu?

COVİD-19 İLE MÜCADELE

Trump ve Biden’ın kozlarını paylaştığı konulardan biri, Çin’de ortaya çıkan ve kısa sürede tüm insanlığı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs oldu. Demokratların adayı Biden, ABD’de salgının başladığı günden beri 200 binden fazla kişinin virüs nedeniyle yaşamını yitirdiğini ve 7 milyondan fazla kişinin virüse yakalandığını belirterek, "Bu rakamlar Başkan Trump'a sunulduğunda, 'neyse o' diyor. Evet bu sen olduğun için ne oluyorsa o. Çünkü Trump'ın bir planı yok. Ortaya hiçbir şey koymadı. Trump, şubat ayında krizin ne kadar ciddi olduğunu biliyordu. Bunun ölümcül bir hastalık olduğunu biliyordu. Peki ne yaptı? İnsanları uyarmadı." ifadelerini kullandı.

Trump'ın, hastalık ciddi boyutlara gelene kadar beklediğini savunan Biden, "Trump'ın hala ciddi bir planı yok." dedi. Biden, mart ve temmuz aylarında Kovid-19'a karşı planlarını açıkladıklarını belirterek, "Artık sığınağından çıkmalısın, kafanı, gömdüğün kumdan çıkarmalısın. Oval Ofis'e işinin başına dönüp, Cumhuriyetçi ve Demokratları bir araya getirip yapılması gerekeni yapmalısın." şeklinde konuştu.

Biden Trump’ı suçlarken, Trump Çin’i suçlamayı tercih etti. Trump, "Biz sizi dinleseydik, ülkenin birçok bölümü açık kalırdı ve ölü sayımız 200 bin değil de 2 milyon olurdu. Bu olanlar Çin'in suçu. Çin bunun olmasına izin vermemeliydi." dedi. Çin, Rusya ve Hindistan gibi ülkelerin gerçek ölü sayısını sakladığını iddia eden Trump, yakın zamanda ellerinde virüse karşı bir aşı ve ilaç olacağını kaydetti.

Basının tarafsız olmadığını belirten Trump, "Sana iyi bir basını, bana kötü basını veriyorlar." ifadesini kullandı. Trump'ın, Biden'ın başkan yardımcısı olduğu dönemdeki Domuz Gribi salgınını iyi yönetemediğini savunması üzerine ise Biden, "O salgında 200 bin değil, 14 bin insan öldü." yanıtını verdi.

YÜKSEK MAHKEMEYE YARGIÇ ATANMASI

Yüksek Mahkemeye yargıç atanması konusunda Trump, aday gösterdiği Amy Barrett’ın görevinin onaylanması için önlerinde yeterince zaman olduğunu savunda. Trump, ülkedeki seçimler sonucunda hem Beyaz Saray'ı hem de Senatoyu kazandıklarını belirterek, “Biz seçimleri kazandık ve dolayısıyla Barrett'ı seçme hakkımız var. Çok az insan bunun tersini söyler. Bu arada Demokratlar şu anda bizim yerimizde olsa, seçim yapmamayı düşünmezlerdi bile.” dedi.

Biden ise ülkedeki seçim sürecinin hali hazırda başladığını ve 10 binlerce insanın ülkedeki erken oylama sistemi ile oylarını kullandığını vurgulayarak, "Şu anda olması gereken beklemek. Bekleyip, bu seçimin sonucunu görmemiz lazım. Çünkü Amerikan halkının kendi görüşünü belirtme yolu, kimi, başkan ve başkan yardımcısı olarak seçtikleridir." diye konuştu.

OBAMACARE ATIŞMASI

Biden, Trump yönetiminin, "Obamacare" olarak da bilinen sağlık yasasından kurtulmak istediğini belirterek, "Trump başkanlık için yarışırken bu yasadan kurtulmaya çalışıyordu. Şimdi de Yüksek Mahkemede bu yasayı bitirmek istiyor. Bunun sonucunda 20 milyon insanın sağlık sigortası kesilecek." diye konuştu.

Trump ise Biden'ın, Vermont Senatörü Bernie Sanders ile bir "manifesto" yayımladığını belirterek, "Bu manifestoda sosyalist bir sağlık sistemi vardı." ifadesini kullandı. Biden'ın Demokrat Partinin başkan adayının belirlendiği ön seçimlerde Sanders'ı yendiğini söylemesi üzerine ise Trump, "Sanders yarıştan çekilmeseydi, tüm ön seçimleri kaybedecektin." dedi.

VERGİ KONUSU

Artan Covid-19 vakalarına rağmen Trump'ın ekonominin normalleşmesinde ısrarcı olduğunu belirten Biden, Covid-19 krizi çözülene kadar ekonominin düzeltilemeyeceğini dile getirdi. Ayrıca Biden, Trump yönetimini küçük işletmelere yardım etmek için hiçbir şey yapmamakla suçladı. Trump ise insanların, okulların açılmasını ve ekonominin normalleşmesini istediğini belirterek, "İnsanlar eyaletlerin kapanmasını istemiyor. New York'a bakıyorum, çok üzücü. New York'ta neler oluyor, neredeyse bir hayalet kasaba gibi." dedi.

New York Times'ta yer alan ve 2016 ile 2017 yıllarında sadece 750 dolar federal gelir vergisi ödediği yönündeki haberin sorulması üzerine Trump, "Milyonlarca dolar vergi ödedim." yanıtını verdi. Biden'ın, vergi beyannamelerini yayımlamasını istemesi üzerine Trump, yakında bunu yapacağını söyledi. Trump vergi konusunda "Göreceksiniz" demesi üzerine Joe Biden "Ne zaman, inşallah?" karşılığını verdi.

"BEYAZLARIN ÜSTÜNLÜĞÜ" KONUSU

Adaylar arasında ABD'de siyahi vatandaşlara yönelik tutumlar ve 'beyazların üstünlüğü' konusunda da atışma yaşandı. Moderatör Wallace, Trump'a 'beyazların üstünlüğünü' savunan aşırı sağcı grupları kınayıp kınamadığını sordu. Trump ise bu grupları kınamayı reddetti. Moderatöre "hangi gruplar" olduğunu soran Trump'a Biden, aşırı sağcı grup olan Proud Boys adını verdi. Buna rağmen Trump söz konusu grubu kınamayı reddetti ve şiddetin büyük çoğunluğunun aşırı sol gruplardan kaynaklandığını söyledi.