İki farklı koronavirüs (Covid-19) aşısı yaptırabilir miyiz?

Bir süredir koronavirüs ile ilgili kamuoyunu meşgul eden “Her dozda farklı aşı yaptırsak ne olur?’’ sorusuna bilim insanlarından yanıt geldi. Uzmanlar, farklı aşı kombinasyonlarının etkilerini açıkladı. Bir kişinin her dozda farklı koronavirüs aşısı yaptırmasının mümkün olup olmadığına ilişkin merak edilen tüm detaylar…

Koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele kapsamında geliştirilen aşı çalışmaları hızla sürüyor.  Türkiye'de şu an Çin'den getirilen Sinovac aşısı ile birlikte Alman aşısı olarakta bilinen BionTech kullanılıyor. Önümüzdeki günlerde ise 30 milyon dozdan fazla Sputnik V aşısının gelmesi bekleniyor.

Aşı seçeneklerinin artmasıyla birlikte, akıllara ‘’farklı aşı yaptırırsak ne olur?’’ sorusu geliyor. Peki bir kişinin iki aşıyı birden yaptırması mümkün mü? Farklı aşı kombinasyonu yapılabilir mi?

İKİ AŞININ KOMBİNE EDİLMESİ ZARARLI MI?

Almanya'da yapılan bir araştırmaya göre, kombine edilerek uygulanan aşılar bağışıklığı daha fazla güçlendiriyor. Saarland Üniversitesi tarafından yapılan araştırma kapsamında, AstraZeneca ve BioNTech/Pfizer aşıları kombine edilerek 250 kişi üzerinde denendi.

Elde edilen sonuçta ise iki doz BioNTech/Pfizer aşısı ile iki aşının kombinasyonunu olanlarda bağışıklık tepkisinin, iki doz AstraZeneca uygulananlardan daha fazla olduğu, hatta kombine aşı olan kişilerin bağışıklığının, sadece BioNTech-Pfizer aşısı olanlardan biraz daha fazla güçlendiği tespit edildi.

HER DOZDA FARKLI AŞI UYGULANABİLİR Mİ?

Farklı aşı kombinasyonlarında hiçbir sakınca görmediğini belirten Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan ise ''İki doz başka aşı, üçüncü doz herhangi aşı yapılabilir diye bir genelleme yapmamak lazım. İki dozu Snovac yapılmış kişiye üçüncü dozun BioNtech yapılmasından bahsediyoruz biz.

Özellikle aşı yaptıranların antikoru var. Hiç korkmasınlar. Üçüncü doz olursa kötü bir şey değil. Olursa iyi olur. İlk iki aşı Snovac olanların BioNtech olmalarında hiçbir mahzur yoktur" dedi.