IKBY'nin 'Sözde Kürdistan' haritalı puluna Türkiye'den sert tepki

Papa Francis’in tarihi Irak ziyareti sırasında Irak Kürt Bölgesel Yönetimi(IKBY) tarafından hatıra amaçlı bastırılan pul krize sebep oldu. İki taraftan da karşılıklı açıklamalar geldi.

Geçtiğimiz hafta Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Francis, Irak’a bir ziyaret gerçekleştirdi. Irak ziyareti kapsamında Papa, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ndeki bazı temsilciler ile biraraya geldi. Başkent Erbil’i ziyaret eden Papa, bir stadyumda 10 bin kişilik ayin düzenledi.

IKBY ziyareti sırasında Papa, IKBY Başkanı Neçirvan Barzani ve Başbakan Mesrur Barzani gibi isimlerle görüşmeler gerçekleştirdi. Bu görüşmeler esnasında IKBY tarafından Papa Francis’e hatıra amaçlı 6 farklı pul verildi. Papa’nın figürünün de bulunduğu bir pulda, gösterilen bir harita Türkiye tarafından tepki ile karşılandı. Gösterilen haritada Erzurum, Kars, Sivas, Van ve Hatay gibi birçok şehrimiz sözde Büyük Kürdistan Bölgesi’nin içerisinde yer aldı.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı pulda yer alan harita ile ilgili sert bir açıklama yayınladı. Yapılan açıklamada, “Bazı haddini bilmez IKBY yöneticileri bu ziyareti, Irak’a komşu olan ülkelerin toprak bütünlüklerine yönelik ham hayallerini açığa vurmak için kullanmaya yeltenmektedir. Bu tür sinsi emellerin ne şekilde hüsranla sonuçlandığı en iyi IKBY makamları tarafından hatırlanacaktır. IKBY makamlarından bu vahim hatanın derhal düzeltilmesine yönelik gerekli açıklamaların biran önce ve net bir şekilde yapılmasını bekliyoruz” ifadeleri kullanıldı.

IKBY’DEN TÜRKİYE’YE YANIT GELDİ

Türkiye’nin, Papa Francis’in Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ni (IKBY) ziyareti esnasında hatıra için basılan pullara sert tepki göstermesinin ardından IKBY Hükümet Sözcüsü Cutyar Adil bir açıklama yaptı.

Erbil’de düzenlediği bir basın toplantısında konuşan Adil, “Birkaç sanatçı pulun basılması için dizayn örnekleri sundu. Ancak şu ana kadar hiçbir pul basım için onaylanmadı. Basım için seçilecek olan pul dizaynı yasa ve kanunlara göre olacaktır” ifadelerini kullandı.