DEVA Parti'si kurucularından olan İdris Şahin kimdir? İdris Şahin nerede doğdu? İdris Şahin hangi partinin milletvekili?

AK Parti’den istifa ederek kendi partisini kuracak olan Ali Babacan liderliğinde kurulum aşaması gerçekleştirilen partinin, kuruluş dilekçesi eski AK Parti milletvekili İdris Şahin'in de aralarında olduğu heyet ile İçişleri bakanlığına verildi. Dilekçenin ardından partili isimler merak edilmeye başlandı. Pek parti kurucularından olan İdris Şahin kimdir?

İdris Şahin, 18 Mart 1974 Çankırı’nın Orta ilçesinde dünyaya geldi. Eski AK parti milletvekili olan İdris Şahin son dönemde FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alınmasıyla gündeme gelmiştir.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olan İdris Şahin'in asıl mesleği Avukattır. Türk Ceza Hukuku ve İdare Hukuku alanında uzman olan İdris Şahin, serbest avukatlık yapmaktadır.

İki dönem Çankırı Baro Başkanlığı, üç dönem Türkiye Barolar Birliği üst kurul delegeliği ve Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulunan İdris Şahin, 12 Haziran 2011 tarihinde yapılan genel seçimlerde AK Parti 24. Dönem Çankırı Milletvekili olarak seçilmiştir.

İyi düzeyde İngilizce ve orta düzeyde Almanca bilen İdris Şahin, evli ve 2 çocuk babasıdır.

FETÖ/PDY soruşturması kapsamında açılan davada yargılanan AK Parti eski Milletvekili İdris Şahin ve 4 kişi, 2018 yılında beraat etti.