Türkiye, Amerika’yı Rusya ile ‘3. Dünya Savaşı Senaryosuna’ sürükleyecek mi?

Geçtiğimiz günlerde Amerika merkezli bir dergi, son dönemlerde İdlib'de yaşanan gelişmelere ilişkin çarpıcı bir analize yer verdi. Dergide yayımlanan analizde İdlib'de yaşananlara ilişkin yapılan açıklamalar derlenirken, Türkiye'nin ABD ve Rusya'yı '3. Dünya Savaşı'na sürükleyeceğine değinildi. Analizde nelere değinildi? Türkiye'ye yaklaşım nedir? '3. Dünya Savaşı' senaryosu nasıl gerçekleşecek?

ABD ordusu Suriye'de oynadığı rol konusunda temkinli olurken, Dışişleri Bakanlığı, Rusya ile mücadele ederken Türkiye'ye yardım etmek için sabırsızlanıyor. 

Rusya ve Türkiye arasında Suriye’de çıkan gerilimde iki Türk askerinin hayatını kaybetmesinin ardından, söz konusu ülkeler Soğuk Savaş kabusu senaryosuna doğru gidiyor.

Suriye lideri Beşar Esad, Rusya’nın desteğiyle güçlerini Suriye'deki muhaliflerin kalesi olan İdlib'e doğru sürüyor. Suriye rejimin İdlib’teki saldırılarından ötürü 2 milyona yakın Suriyeli Türkiye’nin sınırlarına dayandı. Bir insanı kriz ile karşı karşıya olan Türkiye, saldırıları durdurmak için İdlib’e girdi.

Amerika’nın bölgedeki rolüyle ilgili yeni endişeler, perşembe günü İdlib’in doğusunda Rus veya Esad güçleri tarafından düzenlenen hava saldırısında iki Türk askerinin şehit olmasıyla birlikte ortaya çıktı. Buna karşılık, Türk ordusunun ABD’den Rusya’yı caydırmak için uçak savar füzeleri kullanması ve Türkiye’de hava devriyeleri başlatmasını istediği bildirildi.

RUSYA NATO MÜTTEFİKİMİZİN SINIRINI TEHDİT EDİYOR

ABD’nin Suriye’nin son büyükelçisi Robert Ford, perşembe günü düzenlenen bir basın toplantısında, “NATO bu yoğunlukla hiçbir zaman bir üye devletin sınırına yaklaştığını görmedi” dedi.

NATO'nun Suriye'ye müdahale olasılığı, Dışişleri Bakanlığı ile Savunma Bakanlığı arasında ABD'nin Suriye'deki misyonuyla ilgili fay hatlarını ortaya çıkardı. Dışişleri Bakanlığı, Türk ordusunun Rus uçaksavar füzeleri kullanmaya başlaması (S-400) ve Suriye'nin kuzeydoğusunda ABD destekli Kürt güçlerine saldırması sonrasında (YPG/PKK’lı teröristler) Türkiye'nin Washington'daki en yakın müttefiki oldu.

Ancak Birleşik Müşterek Görev Gücü Doğal Kararlılık Operasyonu sözcüsü Albay Myles Caggins çarşamba günü Sky News'e verdiği röportajda, ABD liderliğindeki "askeri koalisyonun Suriye'nin doğu kesiminde DEAŞ'ı yenmeye odaklandığını" söyledi. Caggins, İdlib’i “sivillere yönelik bir baş belası ve tehdit” olan "terörist gruplar için bir mıknatıs" olarak nitelendirdi. Daha sonra yapılan açıklamada Caggins, “Rejim destekli güçleri saldırıyı durdurmaya ve bölgede insani çabalara izin vermeye çağırmaya devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Amerika ordusu daha önce de bölgede gerginliğin azaltılması çağrısında bulunmuştu. Nitekim geçtiğimiz çarşamba günü açıklamalarda bulunan Savunma Bakanlığı sözcüsü Jonathan Hoffman, “Rusların ve Türklerin bölgede daha geniş çaplı çatışmalara çok yaklaştıklarını görüyoruz. Bunu önlemek için bir çözüm bulacaklarını umutluyuz.” ifadelerine yer vermişti.

NATO MÜTTEFİKİMİZİN YANINDAYIZ

Dışişleri Bakanlığı, Esad'ın şubat ayı başlarında saldırıya başlamasından bu yana İdlib'de Türkiye ve Türkiye destekli muhaliflere daha güçlü bir destek sinyali verdi. Nitekim Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Esad destekli güçlerin 2 Şubat’ta İdlib’de Türk barış gücü askerlerini öldürmesinin ardından, “NATO Müttefikimiz Türkiye'nin yanındayız ve Türkiye'nin haklı meşru müdafaa eylemlerini tam olarak destekliyoruz.” dedi.

Suriye krizini denetleyen Dışişleri Bakanlığı yetkilisi James Jeffrey, İdlib'de Türk ve Esad yanlısı güçler arasında çıkan ve beş Türk askerinin ölümüne yol açan çatışmaların yaşandığı 11 Şubat'ta Türkiye'deydi. Jeffrey Türkçe olarak yaptığı açıklamada, "Bugün İdlib'de müttefikimiz Türkiye'nin askerleri bir tehditle karşı karşıya ve beş şehidimiz var.” dedi. Bu açıklamasından iki gün sonra bir Türk televizyonuna konuşan Jeffrey, “Rusya, İran ve Esad bizimle (ya İsail ya da Türkiye Hava Kuvvetleri ile) çatışmaya girmeden daha fazla ilerleyemeyeceklerini gördüklerinde masaya oturacaklarını” söyledi.

Buna eke olarak iki eski Dışişleri Bakanlığı yetkilisi perşembe günü ABD Kongre Binası’nda düzenlediği basın toplantısında ABD’yi Rusya’ya karşı Türkiye’yi desteklemeye çağırdı. Ford ve Jeffrey'nin altında görev yapan Wa'el Alzayat, Esad'ın vahşet sicilinin "DEAŞ'in yaptığı her şeyi solgun hale getirir" dediğini vurguladı.

3. DÜNYA SAVAŞI SENARYOSU

Wa'el Alzayat, "Bugün son savunma hattı olarak görev yapmakta olan Türk kuvvetlerine siyasi ve maddi destek sağlamak için acil eylem çağrısında bulundu, NATO müttefikinin sınırında olup bitenlerin kabul edilemez olduğunu ve müttefikini savunacağının sinyalini vermesi için acil eylem" çağrısında bulundu.

Rober Ford’un görüşlerini aktaran Wa'el Alzayat, Ford’un “ABD hükümetinin, NATO hükümetlerinin, Suriye-Türkiye sınırının Suriye tarafındaki Suriyeli siviller için nasıl güvenli bölge kurulabileceğini görüşmek üzere Türk yetkililerle bir araya gelmesinin önemli olduğunu düşünüyorum.” dediğini belirtti.

Ford, ABD kuvvetlerinin Suriye'de konuşlanmaları için çağrıda bulunmadığını vurgulayarak, ABD'nin İdlib'e “muharebe hava devriyeleri” harekatının “3.Dünya Savaşı Seneryasu” anlamına gelebileceğini vurguladı.

ABD güçleri, Kürtler (YPG/PKK terör unsurları) liderliğindeki terörle mücadele güçlerinin yanı sıra Suriye'nin kuzeydoğusuna konuşlandırıldı bile. Bildirilenlere göre, 12 Şubat’ta Esad rejimi tarafından desteklenen milislerle çıkan çatışmada yerel bir adamı öldürdüler ve neredeyse bir Rus askeri aracını yoldan çıkardılar.

Rus aracının yoldan çıkarılması olayından sonra Caggins, Miliyary Times gazetesine verdiği demeçte "Koalisyonun amacı, Suriye'nin kuzeydoğusunda faaliyet gösteren diğer güçlerle planlanmamış karşılaşmaların tırmanmasını engellemektir." ifadelerini kullandı.

***National Interest'ten İntell4 tarafından Türkçe'ye çevrilmiştir.

***Yukarıda çevrilen makale İntell4'ün yayın politikasını yansıtmayabilir.