İdlib halkında koronavirüs endişesi

Savaşla yerlerinden edilen Suriyelilerin kaldığı koronavirüsün kol gezdiği İdlib'deki kamplarda halk geleceğinden ve sağlığından endişe duyuyor.

Abdullah Yasin, Suriye’nin kuzey batısındaki kampta kendi çadırındaki 14 kişiye koronavirüs bulaşmamasını umutsuzca uman, virüsten nasıl kaçınılacağını anlatan doktoru dinliyor.

Eğer salgın kampta yayılırsa felaket olur” 57 yaşındaki bir amcanın tespiti ise sanki kötü günlerin habercisi gibi..

Muhaliflerin elinde kalan son kale olan İdlib’de evlerini Suriye’nin başka yerlerinde bırakıp gelmek zorunda olan yaklaşık 3 milyon kişi yaşıyor ve bu insanlar temel olanaklara sahip olmayan kamplarda kalıyor.

Neredeyse 1 milyon insan rejimin başlattığı saldırıların ardından aralık ayından beri yollarda. Gerçekleştirilen bu saldırılar sadece yaşam alanlarını değil halihazırda kötü olan sağlık sistemini de çökertmiş durumda.

Hükümet pazar günü yaptığı açıklamada, Suriye'nin ilk resmi olarak teyit edilen koronavirüs vakasını açıkladı. Bu durum bir ülke iradesi olmadığı için bölge halkında endişeye neden oldu.

İdlib’deki en kötü senaryodan kaçınmak ve farkındalığı artırmak için bir doktor Kafr Lusin’deki Yasin’in kampını ziyaret ediyor.

Doktor, etrafında toplanan bir düzine kişiye hapşırırken daima korunun diye telkinde bulunurken kalabalık hem doktoru dikkatle dinliyor hem de el ilanlarını okuyor.

Türkiye’den gelen İnsanî Yardım Vakfı (İHH) doktoru, tıbbî maskeleri dağıtmadan önce virüse yakalanan olan kişilerin iki haftaya kadar dış belirti göstermeyebileceğini anlatıyor.

Ancak Yasin bu tavsiyelerin yeterince yardımcı olacağı konusunda ikna olmuş gibi görünmüyor.

Ağaran sakalı ve geleneksel kırmızı beyaz damalı başörtüsüyle bir piskopos, “Buraya gelip bize ders vermeleri yerine neden tüm bu insanlar için klinik kurmuyorlar” serzenişinde bulunuyor. Yaşlı piskopos sözlerinin devamında, “Burada binlerce insan var. 14 kişi bir çadırda uyuyoruz.” diyerek endişesini dile getiriyor.

İHH doktoru İbrahim Tlass da kamptaki olası bir salgın ihtimalinin nüfustaki yoğunluk nedeniyle endişe verici olduğunu ifade ediyor.