Idai Kasırgası tehlike çanlarını çalıyor

Afrika’nın doğusundaki tropik fırtına nedeniyle ölü sayısı bine yaklaştı, milyonlarca insan da yardım bekliyor. Yiyecek ve su sıkıntısının yaşandığı bölgeler aynı zamanda kolera gibi salgın hastalıklarla da boğuşuyor.

Güney Afrika ülkelerinden Mozambik, Zimbabwe, Malavi ve Madagaskar’da; kasırga, kuvvetli yağışların oluşturduğu seller ve kolera gibi salgın hastalıklar nedeniyle çok sayıda insan hayatını kaybetti. Kasırga nedeniyle meydana gelen sellerden, yarısı çocuk olmak üzere 1,7 milyon insan etkilendi.

121

Barınma, içme suyu ve açlık nedeniye kasırganın etkilediği ülkeler, büyük tehdit altında görünüyor. Ülkelerde kasırga öncesinde şiddetli yağmur, sonrasında ise sel felaketi ve şiddetli fırtınalar meydana gelmişti.

221

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’nun (UNICEF) yaptığı açıklamaya göre, kasırganın vurduğu yerlerde durum oldukça vahim görünüyor; elektrik, içme suyu ve gıda sıkıntısı ile tehdit çok daha ciddi boyutlara ulaşıyor. Yetkililer, içme suyu sıkıntısı nedeniyle kolera, sıtma, tifo gibi hastalıkların daha ciddi potansiyele ulaşacağını belirtiyor.

14 Mart 2019 tarihinde, kötü hava koşulları ve yoğun yağışlar ile kendini gösteren Idai Kasırgası, 15 Mart 2019 tarihinde Mozambik’te karaya ulaştı. Ülkeler açısından bu kasırga ele alındığında, The Economist verilerine göre, Mozambik’te yaşanan 15 yıllık iç savaşın ardından görülen en kötü insani kriz, Idai Kasırgası olarak tanımlanıyor.

Mozambik Cumhurbaşkanı Nyusi, olayları büyük bir felaket olarak tanımlarken, ölü sayısının da binden fazla olabileceğini duyurdu. Kasırganın ardından bir hafta geçtikten sonra yapılan açıklamalarda bile, sel sularının hâlâ çekilmediği bildirilmişti.

421