İç organlarımız olmadan yaşayabilir miyiz?

Vücudumuzun işleyiş fonksiyonları organlarımızın özellikleri, insan anatomisi araştırılmaya başlandığından beri bilim insanlarını şaşırtmış ve şaşırtmaya devam etmiştir. Birbirlerinin işlevini gören organlarımız ve yapılan yeni buluşlar sayesinde olmasa da olur dedirten organlarımız neler? Sizler için derledik…

BADEMCİK 

Boğazın iki yanında bulunan, badem biçimindeki lenfoid doku bölgesine bademcik adı verilir. Bağışıklık sistemine yardımcı olurlar ancak bademciklerimiz olmasa bunun hiç farkına bile varamayacağımızı uzmanlar ifade ediyorlar.

110

MİDE 

İnandırıcı gelmese de midemiz olmadan yemek yemeye devam edebileceğimizi söyleyen uzmanlar, çeşitli sebeplerle midesi alınan kişilerin yemek borusu direk ince bağırsağa bağlanır. Bu durumda kişi beslenme şeklini ya da diyetini değiştirmek zorunda kalsa da pek çok katı gıdayı tüketmeye devam edebilir.

210

İDRAR TORBASI 

Kanser ya da başka tür sorunlar meydana geldiğinde vücuttan alınabilir ve kişi yaşamına devam edebilir. Bu organ yerine vücudun dışında taşınan yapay bir torba da bu işlevi görecek şekilde kullanılabiliyor. Bu prosedüre urostomy adı veriliyor.

KALIN BAĞIRSAK 

Günümüzde gelişmiş operasyon yöntemleri sayesinde kalın bağırsak olmadan da insan vücudu hayatta kalabilir. Bu tür operasyonlar öyle yaygın bir hale geldi ki Amerikalı Medscape tarafından yapılan bir araştırmaya göre ABD'de gerçekleşen ameliyatların %10'u kalın bağırsağın bir bölümü veya tamamının alındığı operasyonlardan oluşuyor.

410