Çin ana karası dağılıyor mu?

Son yıllarda kendisine bağlı özerk bölgelerde yaşayan farklı etnik köken ve kültürden bireylere yönelik asimilasyon çalışmaları yürüten Pekin yönetiminin, söz konusu çalışmaları uluslararası kamuoyunun tepkisini çekmişti. Yoğun baskı ve tepkiler rağmen politikalarından dönmeyen Pekin yönetimi, Hong Kong’u tamamen kendisine bağlamaya çalışmıştı. Son olarak Pekin yönetimi, İç Moğolistan Özerk Bölgesi’nde tartışmalı bir karara imza attı.

Uzun süredir özerk bölgelerinde yaşanan ayaklanmalarla gündeme gelen Çin’in, İç Moğolistan Özerk Bölgesi’nde de halk yönetimin kararlarına karşı ayaklandı. Pekin yönetiminin İç Moğolistan Özerk Bölgesi'nde Moğolca verilen ders sayısını azaltıp Mandarin lehçesinde dersleri müfredata sokması halkın tepkisine neden oldu.

BNN Bloomberg'in haberine göre Tibet ve Sincan'daki etnik azınlıkların kültürlerini zayıflatma hamlelerine benzetilen girişim halkı sokağa dökerken, "protestocu avı" başlatan Çin polisi, sayıları 100'ü aşan eylemcilerin bulunmasına yardım edenlere para teklif ediyor. Moğolistan-Rusya sınırında yer alan Tongliao şehri polis teşkilatı, çarşamba günü “kavga çıkarıp sorun yaratmakla” suçladığı kişilerin fotoğraflarını ve bu kişilerle ilgili bilgileri paylaşarak söz konusu şahısların 30 Ağustos-1 Eylül tarihlerinde suça karıştığını belirtti.

DİL ASİMİLASYONU

Uzun süredir Pekin baskısı altında acı çeken Doğu Türkistanlıların yaşantısına, Hong Kong’daki göstericilere uygulan polis şiddetine ve Tibet’te yaşananlara tüm dünya şahitlik ederken, son olarak İç Moğolistan Özerk Bölgesi’nde yaşananlarda tepkiye neden oldu. Pekin yönetiminin aldığı yeni önlemler çerçevesinde İç Moğolistan Özerk Bölgesi'nde bazı derslerin Çincenin Mandarin lehçesinde verilmesi kararı tepki çekmişti.

Bloomberg'e göre ilk aşamada "dil ve edebiyat" dersi için öngörülen Mandarin dilinde eğitim, daha sonra "tarih", "ahlak ve hukuk" şeklinde iki kategoriyi daha içine alacak şekilde genişletildi. Yerel eğitim yetkilileri pazartesi günü yaptıkları açıklamada, Mandarin dilinde eğitimin yalnızca bu üç ders için geçerli olacağını bildirdi.

POLİS YER HALK İLE ANLAŞMAYA ÇALIŞIYOR

Polis paylaştığı ilanlarda emniyet birimlerine yardımcı olacak kişilere bin yuan (yaklaşık bin TL) ödül verileceğini duyururken, aranan bu kişilere teslim olmaları yönünde de çağrı yaptı. BBC'nin haberine göre, bölgede yeni eğitim öğretim dönemi salı günü başlarken, bazı aileler, anadilde eğitim politikasındaki değişikliği protesto etmek amacıyla çocuklarını okula göndermemişti.

“ANA DİLİMİZ İÇİN ÖLÜRÜZ”

Birçok etnik Moğol, yeni önlemleri kültürel kimliklerini hedef alan bir tehdit olarak görüyor. Öğrenci ve velilerden oluşan kalabalık gruplar geçen hafta sonu boyunca bu önlemleri protesto amacıyla gösteri düzenlemişti. Öğrencilerin bir gösteride "Bizim dilimiz Moğolca, anavatanımız sonsuza dek Moğolistan. Ana dilimiz Moğolca. Ana dilimiz için ölürüz" diye bağırdığı görülmüştü.

Bölgede bir yatılı okulda çocuklarının ayrılmasını isteyen ailelerle okul yönetimi arasında gerilim yaşandığı, ailelerin saatler sonra polis engelini aşarak çocuklarını okuldan çıkarmayı başardığı belirtilmişti. Öte yandan İç Moğolistan Özerk Bölgesi'nde yetkililerin vatandaşları konuyla ilgili sosyal medyada yorumda bulunmamaları konusunda uyardığı, Weibo'da bu mesele hakkındaki paylaşımların kaldırıldığı ifade edilmişti.

Söz konusu politikayı eleştirenler, Çin hükümetini, Sincan Uygur Özerk Bölgesi konusunda yaygın uluslararası tepkiye rağmen azınlıkları asimile etme yönündeki baskıyı artırmakla suçluyor. Çin'de son yıllarda Uygur Türklerinin yaşadığı Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde "eğitim merkezi" adı altında faaliyet gösteren kamplar ile Uygur Türklerinin kimlik ve kültürlerine yönelik ihlaller, uluslararası kamuoyu tarafından eleştiriliyor.